Sestry sú odhodlané zotrvať v stanoch aj počas noci, kedy by mala teplota klesnúť na päť stupňov. Odeté ako bezdomovkyne či v rovnošatách dávno minulých poukazujú na to, že za uplynulých dvadsať rokov sa v zdravotníctve nič nezmenilo a po tom, čo zákon o ich odmeňovaní vyhlásil ústavný súd za protiústavný, sa z nich navyše stali legislatívne bezdomovkyne. V parku pred úradom vlády je zatiaľ rozložených približne dvadsať stanov.
Sestry z celého Slovenska skandujú heslá, ako "Som sestra a som na to hrdá", "Bez sestier to nejde", či "Sľubov bolo dosť". Dôvodom protestu je podľa predsedníčky Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Moniky Kaveckej to, že sa nestotožňujú so súčasným systémom v zdravotníctve.
"Každý jeden pacient si zaslúži sestru, ktorá je prívetivá, milá, usmiata a také chceme byť. Prosím vás podporte nás," vyzvala všetkých tých, ktorí majú záujem zmeniť slovenské zdravotníctvo M. Kavecká. Sestry sú podľa nej chrbtová kosť zdravotníctva, no bez podpory verejnosti nedosiahnu nič. Podporu protestujúcim sestrám vyjadrili aj ich kolegyne v službách, a to pripnutou čiernou stuhou na odeve.
Zdravotné sestry protestujú pred Úradom vlády Zdroj: SITA
"Sľubujeme, že naše aktivity sa budú len zintenzívňovať a možno, že táto jeseň bude ešte horúca," vyhlásila M. Kavecká s tým, že loptička je teraz na strane vlády, od ktorej už nechcú len sľuby, ale konkrétne činy. Ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú i premiéra SR Roberta Fica pozvali k nim do stanu, aby si ich prišli vypočuť.
Podľa ministerky nie je pre sestry podstatné, či ona, alebo premiér zavítajú do stanového mestečka, ale to, či sa zoženú potrebné peniaze v čo najkratšom čase. "Asi mediálne by to bolo veľmi zaujímavé, ako starostlivá ministerka zdravotníctva behá s kanvicou čaju po stanovom mestečku, moje miesto je tu," uviedla Z. Zvolenská. Tvrdí, že pre sestry je podstatné to, koľko rezort zdravotníctva vyrokuje na ministerstve financií v rámci budúcoročného rozpočtu. Snahou je podľa nej dostať do sektora viac peňazí. "To je moja práca," skonštatovala. Ako dodala, so sestrami sa stretáva pravidelne a dohody plní. "Peniaze jednoducho zo dňa na deň nebudú a nie je to len preto, že nie sú v zdravotníctve. Naozaj, my musíme žiť v ekonomickej realite toho štátu, ako všetci ostatní občania ," dodala Z. Zvolenská.
Počas ministerkinho brífingu sa na ministerstvo zdravotníctva dostavili aj sestry zo stanového mestečka, ktoré miestami nahlas prejavovali svoju nespokojnosť, najmä pri výške platov. Ministerstvo trvá na tom, že v jeho zdravotníckych zariadeniach sú platy na úrovni neplatného zákona. Za tento mesiac mal byť priemer platov sestier 1 016 eur v štátnych nemocniciach a celkovo, v nemocniciach bez ohľadu na zriaďovateľa 909 eur. Sumy sú v hrubom.
Podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Ivety Lazorovej majú informácie o tom, že niektorým sestrám bolo zabránené zúčastniť sa protestu. "Ako náhle požiadali o pracovné voľno alebo dovolenku, tak z rôznych dôvodov ju nemali schválenú, pretože sa dopredu avizovala táto akcia a zamestnávateľ im neumožnil, aby sa toho zúčastnili," uviedla I. Lazorová s tým, že sa tak stalo najmä v regionálnych nemocniciach.
Sestry opätovne hovoria, že protest nie je len o ich platoch ale aj o neplnení ďalších požiadaviek z petície z roku 2011. Podľa I. Lazorovej tak bolo 250-tisíc občanov, ktorí sa pod petíciu podpísalo, oklamaných. "Ja sa pýtam, koho zastupujú títo poslanci a koho zastupuje vláda Slovenskej republiky, ak vôľa štvrť milióna občanov nie je doteraz po dvoch rokoch naplnená," povedala prezidentka komory.
Sestry sa cítia ako bedzomovkyne, protestujú pred Úradom vlády v stanoch Zdroj: SITA
Zdravotná sestra Jana prišla spolu so svojimi kolegyňami z Bojníc. Podľa nej slovenské zdravotníctvo zostáva niekde na chvoste tejto spoločnosti a nakopili sa v ňom mnohé problémy, ako nedofinacovanie zdravotnej starostlivosti či finančná a spoločenská situácia sestier. Konkrétne v nemocnici v Bojniciach podľa jej slov v súčasnosti dostávajú platy v takej výške, ako by zákon o minimálnych mzdových nárokoch platil, poukazuje však aj na ostatné problémy, s ktorými sa boria.
"Robíme veľa a je nás veľmi málo. Jedna sestra na 27- až 30-lôžkovom oddelení nestačí," uviedla. Verí, že protest dokáže niečo zmeniť. "Pokiaľ budeme všetci len sedieť a nadávať niekde v kútiku duše, tak vtedy sa nespraví nič, ale za pokus to stojí," skonštatovala.
Akciu sestier prišiel podporiť aj predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Vislolajský. Sestrám z pozície lekára odkázal, že bez nich to nejde. "Vážim si všetkých a hlavne tieto dámy, ktoré dnes prišli povedať, že zdravotníctvo treba zmeniť a že aj ich postavenie musí byť lepšie na to, aby bol pacient spokojnejší, uviedol Vislolajský.
Kabinet, ktorý na úrade vlády v Bratislave v stredu zvyčajne zasadá, je aktuálne na výjazdovom rokovaní v Košiciach.