Schengen patrí k najväčším výdobytkom EÚ, voľný pohyb osôb a tovaru bez potreby pasov či hraničných kontrol normálne využíva 26 krajín, pripomenula tlačová agentúra DPA. Niekoľko členských krajín Schengenu však obnovilo vnútorné hraničné kontroly, aby zabránilo toku migrantov po tom, ako ich krajiny zaplavili stovky tisíc migrantov a žiadateľov o azyl. 

Vopred neohlásené inšpekcie EÚ v novembri zistili vážne nedostatky na hraniciach Grécka, ktoré susedí s Tureckom a je vonkajšou schengenskou hranicou. Obvinili Grécko, že púšťa migrantov cez svoje územie bez kontroly, na čo niektoré krajiny na juhu kontinentu reagovali uzavretím svojich hraníc. 

EÚ dala Aténam lehotu na napravenie kritizovaného stavu do 12. mája a Európska komisia (EK) sa vyjadrila, že je v opačnom prípade pripravená navrhnúť, aby vnútorné hraničné kontroly v Schengene pokračovali možno až dva roky. 

Hovorkyňa EK Mina Andreevová v sobotu povedala, že EK má „svoje rozhodnutie v tejto veci už pripravené“, zverejní ho v stredu, napísala DPA. Nemecké vládne zdroje v sobotu potvrdili správu novín Die Welt s tým, že list do Bruselu by mal podľa očakávaní odísť v pondelok, pokračuje ďalej. 

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere pritom ešte začiatkom apríla naznačil, že Nemecko ukončí 12. mája svoje hraničné kontroly. Kontroly na hraniciach Nemecka s Rakúskom boli zavedené v septembri, kedy tam každý deň dorazilo až 10-tisíc migrantov. Po uzavretí hraníc inými európskymi krajinami sa však tento prílev scvrkol.