Brusel by sa mal mať na pozore, pretože Laura Kövesiová je vo švungu. Šéfka Európskej prokuratúry (EPPO) má za úlohu vykoreniť v EÚ zločiny, ktoré zahŕňajú eurofondy. Svoj zrak teraz uprela na srdce bloku, píše portál Politico.
Podľa výročnej správy EPPO pre rok 2022 je v Belgicku predmetom vyšetrovania až 838 miliónov eur, čo je deväťnásobne viac než v roku 2021.
„Naša kancelária v Belgicku je veľmi špeciálna. Prečo? Pretože v Belgicku sa nachádzajú všetky európske inštitúcie,“ vysvetľuje prudký nárast Kövesiová.
Katalyzátor menom Katargate
Integrita európskych inštitúcii sa dostala pod drobnohľad úradov i verejnosti po tom, čo Európskym parlamentom (EP) otriasol škandál Katargate, v rámci ktorého europoslanci vymieňali svoj vplyv za peniaze.
EPPO tak nabrala na novom politickom význame, no nepochybne jej pribudlo aj viac práce. V súčasnosti má tento úrad v Belgicku iba dvoch delegovaných prokurátorov a sú zodpovední za miestne vyšetrovania, podávanie trestných oznámení či zbieranie dôkazov v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní. Počet a náročnosť belgických prípadov však Kövesiovú prinútili žiadať o posily, ktoré by zvládli tento nápor práce spracovať.
Od škandálu Katargate informovala EPPO o niekoľkých vyšetrovaniach europoslancov. Úrad v decembri 2022 žiadal, aby bola bývalá podpredsedníčka EP Eva Kailiová zbavená imunity, pretože je hlavnou podozrivou v kauze Katargate. Rovnaký osud žiadala prokuratúra aj pre Mariu Spyrakiovú pre podozrenie zo zneužívania eurofondov. V pondelok EPPO oznámila, že sa talianskej polícii podarilo zhabať krajne pravicovej europoslankyni Stefanii Zambelliovej viac než 170-tisíc eur. Všetky tri podozrivé však trvajú na svojej nevine.
EPPO ako výhodná investícia
Pandémia koronavírusu vytvorila mimoriadne okolnosti, ktoré prajú podvodom v oblasti verejného obstarávania. Zhodou náhod ide aj o hlavnú oblasť činnosti EPPO.
„Keď máte viac peňazí, viac flexibility, menej pravidiel, samozrejme, že existuje väčšie riziko, že sa počet zločinov v oblasti podvodov týkajúcich sa verejného obstarávania zvýši,“ vysvetľuje Kövesiová.
Vyšetrovanie únijných zmlúv na vakcíny proti covidu-19 však šéfka EPPO komentovať odmietla. Nevyjadrila sa ani k tomu, či je jedným z cieľov jej úradu aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či zmluva, ktorú prostredníctvom správ dohodla s generálnym riaditeľom firmy Pfizer Albertom Bourlom.
Najviac peňazí sa EPPO podarilo zhabať v rámci Operácie Admirál súvisiacej s podvodom na DPH. Predmetom vyšetrovania sa stali viac než dve miliardy eur naprieč 14 krajinami EÚ.
Presne tento typ prípadov je pre úrad tým pravým orechovým. Navyše ide o celkom výhodný biznis, argumentuje Kövesiová s tým, že EPPO v roku 2022 nariadila zmrazenie majetkov v celkovej hodnote 359 miliónov eur, čo je sedemkrát viac než výška rozpočtu, ktorým úrad disponuje.
„Do EPPO vrazíte jedno euro a vráti sa vám sedem. Ukážte mi lepšiu investíciu,“ dodáva na záver Kövesiová.