Vakcíny proti chrípke túto sezónu v Spojených štátoch nezaberajú. Podľa vládnej analýzy sa vírusovým ochorením nenakazilo len 56 percent očkovaných. Pre starších ľudí bola látka takmer úplne neúčinná.
Jej nízka účinnosť by mohla stáť aj za obzvlášť vysokou mierou úmrtnosti a hospitalizácií v dôsledku chrípkových ochorení vo vekovej kategórii nad 65 rokov. U najrizikovejšej skupiny starších Američanov vakcína zabrala proti najrozšírnejšiemu kmeňu chrípky len v deviatich percentách prípadov, vyplýva z údajov zverejnených Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). To však zároveň starých ľudí vyzvalo, aby pre zverejnené výsledky nezanevreli na očkovanie. "Sú vystavení vyššiemu riziku častejšieho výskytu vážnych prípadov a komplikácií spojených s chrípkou," uviedlo CDC.
Vedci pritom nepoznajú príčiny toho, prečo očkovanie tak slabo zabralo starším ľuďom. Predpokladajú, že to súvisí s ich slabším imunitným systémom. To, že pred chrípkou neochránili ani každého desiateho Američana nad 65 rokov však odborníkov zaskočilo. "Jednoducho potrebujeme lepšiu vakcínu proti chrípke, takú, ktorá bude účinnejšia a dlhšie vydrží," uviedol vo vyhlásení riaditeľ CDC Thomas Frieden.
"Vieme, že očkovacie látky, vrátane očkovacích látok proti chrípke, strácajú účinnosť s pribúdajúcim vekom," cituje server USA Today Josepha Breseea, vedúceho odboru epidemiológie a prevencie v chrípkovej divízii CDC. "Potrebujeme samozrejme novú a lepšiu vakcínu, no táto je jediná ktorú teraz máme. A aj tá zabránila množstvu hospitalizácií a úmrtí," povedal William Schaffner z Vanderbiltovej lekárskej univerzity v Nashville.
Počet hospitalizovaných pacientov starších ako 65 rokov s chrípkou je v Spojených štátoch najvyšší odkedy CDC v roku 2007 spustila súčasný systém monitorovania. V poslednom januárovom týždni pripadalo na 100-tisíc obyvateľov 116 laboratórne potvrdených prípadov chrípky v tejto vekovej kategórii. Dovtedy najvyššia hodnota bola 73,7 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Chrípka každoročne zabije v USA od tritisíc do 50-tisíc ľudí, CDC presné čísla nezverejňuje.
Očkovacia látka by mala Američanov ochrániť pred tromi kmeňmi chrípkových vírusov. Zatiaľ čo proti typu B bola úspešná v 67 percentách prípadov a približne rovnako ochránila všetky vekové skupiny zaočkovaných, zlyhala pri najrozšírenejšom kmeni H3N2. Pri ňom bola účinná iba u 47 percent ľudí. A zatiaľ čo zaočkovaných vo veku od 6 mesiacov do 64 rokov ochránila vakcína v 46 až 58 percentách prípadov, v kategórii nad 65 rokov to bolo len deväť percent. Účinnosť proti málo rozšírenému kmeňu H1N1 nebola zistená.
Americké ministerstvo zdravotníctva i farmaceutické spoločnosti teraz pracujú s využitím poznatkov z genetického inžinierstva na vývoji novej, účinnejšej vakcíny proti chrípke, ktorá by mala človeka ochrániť pred všetkými jej typmi. Vedci odhadujú, že by sa im to mohlo podariť v horizonte ôsmich až desiatich rokov.
Zdroj: SITA / AP
73-ročný Carlos Maisonet sa necháva zaočkovať proti chrípke v Brooklynskej nemocnici v New Yorku
Foto - SITA / AP