Seniori starší ako 55 rokov vykazujú v testoch silnú imunitnú reakciu na oxfordskú vakcínu proti koronavírusu, ktorú vyrába spoločnosť AstraZeneca. Vedci v druhej fáze výskumu testovali 560 dobrovoľníkov z najohrozenejšej vekovej skupiny. Výsledky sú podľa nich povzbudivé, píše server BBC News. Británia si už objednala 100 miliónov dávok oxfordskej vakcíny, od Pfizer-BioNTech a moderné chce kúpiť ďalších 40, respektíve päť miliónov dávok.

Cieľom vakcíny je vyvolať imunitnú reakciu a prinútiť telo k boju s vírusom bez ohľadu na vek pacienta. U seniorov býva všeobecne účinok vakcín slabší, ale britská štúdia preukázala, že oxfordská vakcína na koronavírus má podobnú reakciu u seniorov ako u dospelých od 18 do 55 rokov.

WA 1 archív  New York - Na archívnej snímke z 23. novembra 2015 logo amerického koncernu Pfizer v sídle spoločnosti v New Yorku. Potenciálna vakcína vyvíjaná americkým koncernom Pfizer v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech má 90 % účinnosť, oznámili firmy v pondelok 9. novembra 2020.  Správu pozitívne prijali trhy a akcie po celom svete sa prudko posilnili. Analýza tretej fázy klinických testov ukázala, že vakcína bola mimoriadne účinná a dokázala zabrániť vzniku ochore
Neprehliadnite

Vakcína firmy Pfizer má podľa konečných výsledkov účinnosť 95 percent

Tretia fáza testov, ktorá začala na konci augusta, skúma, ako odolní sú očkovaní jedinci proti Covidu-19. Predbežné výsledky tretej fázy vedci zverejnia v najbližších týždňoch. Podľa šéfa výskumu Andrewa Pollarda ale ešte nie je možné s istotou povedať, že vakcína chorobu zastaví, píše agentúra Reuters.

,,Skúsili sme vytvoriť vakcínu, ktorá by mohla byť distribuovaná kdekoľvek. Potrebujeme ju dostať k ľuďom, ktorých životy sú najviac ohrozené," uviedol podľa agentúry Reuters Andrew Pollard.