Percento starších ľudí, ktorí stále chodia do práce, sa čoraz viac zvyšuje. Len v roku 2022 pracovalo na Slovensku 64,1 percenta ľudí patriacich do vekovej skupiny od 55 do 64 rokov, píše spravodajský web Pravdy a dodáva, že v porovnaní s rokom 2013 ide o 9-percentný nárast.
„Dokonca sa nám z tohto hľadiska podarilo prekonať aj priemer Európskej únie, v rámci ktorej v tejto skupine pracuje 62,3 percenta ľudí,” tvrdí portál, ktorý ďalej popisuje, že najviac seniorov pracuje v severských krajinách.
Vo Švédsku chodí do práce až 77 percent dôchodcov, vo Fínsku 71 percent a v Dánsku 72 percent. Naopak najmenej dôchodcov je v pracovnom pomere v Rumunsku, a to len 46 percent, v Chorvátsku je to 50 percent, v Grécku 51 percent a v Taliansku 55 percent. Za severským úspechom je podľa nadácie Eurofound „najmä vysoká miera spokojnosti v práci u zamestnancov, flexibilné dôchodkové systémy či to, že zamestnávateľ dokáže oceniť schopnosti starších zamestnancov,“ konštatuje ekonomický web.
Situáciu na Slovensku vlani zhoršil najmä masívny odchod ľudí do predčasného dôchodku, čím sa vôbec nezlepšil problém s chýbajúcimi kvalifikovanými pracovníkmi. Vyšší počet zamestnancov v dôchodkovom veku teda hodnotí portál ako dobrú správu pre ekonomiku. „Minuloročné masívne odchody do predčasného dôchodku po 40 rokoch totiž ukázali, že nových dôchodcov nemá kto v práci nahradiť,“ vysvetľuje portál a dodáva, že minister práce Erik Tomáš sľúbil ešte koncom roku 2023, že sa na problém pozrie, avšak ministerstvo ešte neprinieslo konkrétny návrh.
Riešení problému je niekoľko. Jedným z nich je prijímanie aj pracovníkov z tretích krajín, avšak národné víza využili len stovky cudzincov, čo nepokrylo potreby firiem. Ďalším riešením by bolo vytvárať vhodné pracovné podmienky pre starších ľudí a tak zabrániť ich odchodu do predčasného dôchodku. Ministerstvo práce chce podľa spravodajského portálu poskytovať ľuďom nad 50 rokov „finančné príspevky na získavanie alebo zmenu zručností potrebných pre udržanie sa na trhu práce či zlepšenie pracovnej situácie.“
Otázne však nebudú podľa ekonomického webu len pracovné podmienky, ale aj miera digitalizácie, s ktorou môže mať staršia generácia problém, ale aj kvalitná zdravotná starostlivosť.