Africký štát Senegal v utorok začal ťažiť ropu. pobrežný projekt Sangomar sa chce postupne dostať na 100-tisíc barelov denne. V tlačovej správe o tom informovala austrálska spoločnosť Woodside Energy, ktorá je prevádzkovateľom projektu. Nová senegalská vláda sa snaží získať viac peňazí práve z predaja nerastných surovín. Plavidlo, ktoré firma využíva na ťažbu ropy, kotví zhruba 100 kilometrov od pobrežia pri nálezisku Sangomar.

Objav ropy a zemného plynu pri pobreží Senegalu v roku 2014 vyvolal nádej, že by toto odvetvie mohlo krajinu zabezpečiť príjmy v miliardách dolárov, a tým pomôcť transformovať jej ekonomiku. Nová vláda, ktorá sa dostala k moci začiatkom tohto roka, sa však zaviazala preskúmať zmluvy o ťažbe ropy a zemného plynu so zahraničnými spoločnosťami, keďže ich označila za nevýhodné pre Senegal.

„Využívaniu našich prírodných zdrojov, ktoré podľa ústavy patria ľuďom, sa od mojej vlády dostane osobitnej pozornosti,“ povedal v apríli prezident Bassirou Diomaya Faye vo svojom prvom prejave k národu. „Budem pokračovať v odhaľovaní skutočného vlastníctva ťažobných spoločností a v audite ťažobného, ropného a plynárenského sektora,“ citovala ho agentúra AP.

Na nedeľňajšom zhromaždení v Dakare premiér Ousmane Sonko opätovne potvrdil záväzok svojej administratívy preskúmať uzavreté zmluvy. Zároveň sľúbil, že Senegal bude mať zaručený svoj podiel. „Nadnárodným spoločnostiam budeme čeliť,“ povedal. Woodside Energy má v projekte 82-percentný podiel, zvyšok drží štátna energetická spoločnosť Petrosen. Aj keď sa neočakáva, že produkcia fosílnych palív bude v Senegale taká vysoká ako u väčších producentov, napríklad v Nigérii, Petrosen predpokladá, že toto odvetvie bude v najbližších 30 rokoch generovať viac ako jednu miliardu dolárov.

Krajina má tiež projekt skvapalneného zemného plynu (LNG) na hranici s Mauritániou, kde by ťažba mala začať na konci tohto roka. Na projekte s názvom Greater Tortue Ahmeyim sa podieľa britský energetický gigant BP, americký podnik Kosmos Energy, mauritánska ropná a plynárenská spoločnosť SHM a firma Petrosen. Cieľom je produkovať asi 2,5 milióna ton LNG ročne.

Ďalšie dôležité správy

Goroka,,Papua,,New,Guinea,-,September,17:,Colorful,Portrait,Of
Neprehliadnite

Najstaršiu africkú diktatúru preberá škandalózny nástupca. HDP krajiny padá