Ide o medzigeneračný spor, ktorý sa za posledný mesiac zrejme odohral v mnohých rodinách v Hongkongu. Už dva mesiace sa v autonómnej oblasti konajú masové protesty: tie sa presunuli z ostrova Hongkong, kde sa nachádza administratívne centrum a úrady, až na sever napríklad do štvrte Yuen Long, kde na demonštrácie neboli miestni zvyknutí. Staršia generácie ich do istej miery považuje skôr za provokáciu.

Hlavne starší obyvatelia, ktorí majú stále sentimentálny vzťah k Číne, reagujú na demonštrácie odlišne. Niektorým je to jedno a prodemokratická rétorika je im viac-menej cudzia, niektorí protesty podporujú, ale nesúhlasia s metódami demonštrantov a niektorí zasa majú pocit, že Čína je mladými demonštrantmi nespravodlivo démonizovaná.

Spory sa začali po tom, keď hongkonská vláda plánovala zaviesť kontroverzný návrh zákona (zatiaľ ho len stiahla), ktorý by umožnil vydávať na trestné stíhanie ľudí z Hongkongu do pevninskej Číny. Demonštranti si myslia, že Čína stále viac zasahuje do autonómie Hongkongu a zákon môže zneužiť na politicky motivované procesy proti kritikom čínskeho režimu. Obyvatelia Hongkongu, značne poznačení dedičstvom britskej politickej kultúry, sú vo všeobecnosti veľmi citliví na svoje slobody a negatívne vnímajú akékoľvek snahy Pekingu o ich okliešťovanie.

Faktor mladých ľudí

Toto vnímanie je najsilnejšie u mladšej generácie. Kým pred 22 rokmi sa väčšina obyvateľov identifikovala ako Číňania, v priebehu rokov došlo k značnému posunu a sociológovia dokumentujú, že väčšina obyvateľov sa už nepovažuje za Číňanov, hoci majú rovnaký etnický pôvod. Tento pocit odlišnosti je najsilnejší u mladých ľudí. Práve tí patria medzi najvýraznejšie tváre demonštrácií, kým provládny čínsky tábor skôr prezentuje staršia generácia.

Demonštrácie tak odhaľujú, že Hongkong má značne rozštiepenú identitu. Keď Británia v roku 1997 odovzdala suverenitu Hongkongu späť Číne, dohodlo sa, že mesto bude fungovať podľa modelu „jedna krajina, dva systémy“. Hongkong ako taký má svoj vlastný právny systém, menu a policajné sily, ako aj historické a kultúrne odlišnosti či rozdiely v životnom štýle oproti Číne.

Najmä medzi mladými ľuďmi je pocit odpojenia 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa