Generálny riaditeľ Googlu a jeho materskej spoločnosti Alphabet Sundar Pichai bol nedávno hosťom relácie „60 minút“ televízie CBS, informuje Bloomberg. Moderátor sa šéfa technologických gigantov opýtal na to, čo mu v noci nedá spať.
S. Pichai v tejto súvislosti prezradil, že ho znepokojuje rozmach používania technológií s umelou inteligenciou, ktoré môžu mať bez dostatočnej regulácie negatívny vplyv na spoločnosť. „Táto technológia napreduje rýchlo a stále nám chýbajú odpovede na niektoré otázky. Či mi to v noci nedá spať? Samozrejme,“ vysvetlil šéf Alphabetu.
Google bol roky lídrom rozvoja a zavádzania umelej inteligencie do svojich služieb. Tempo, akým to robil, bolo obozretné a zámerne regulované. Firma OpenAI však pred niekoľkými mesiacmi predstavila svojho četbota ChatGPT, ktorý takisto funguje na princípe AI, a všetko sa zmenilo. Google začal zaostávať čoraz viac za technologickými spoločnosťami, a tak sa teraz snaží o generatívnu umelú inteligenciu obohatiť mnoho svojich produktov.
ChatGPT spolu so softvérom Dall-E svetu ukázali, aký veľký má AI potenciál. Firmy zo Silicon Valley či popredné čínske technologické firmy sa teraz snažia predstaviť vlastné technológie. Bývalý šéf Googlu Eric Schmidt ich vyzval, aby sa spojili a vytvorili spolu vhodné normy, ako aj pravidlá regulácie. Okrem toho varoval pred spomalením rozvoja AI, keďže by z toho mala úžitok jedine Čína. S. Pichai s ním súhlasí a varuje spoločnosti, aby sa nenechali strhnúť svojou súťaživosťou.
Úspech četbota ChatGPT podľa šéfa Googlu svedčí o tom, že technologické firmy by nemali tento typ technológií verejnosti sprístupniť v bode, keď sú ohromne silné, pretože sa im potom spoločnosť nestíha prispôsobovať. Aj podľa Schmidta by k spusteniu pokročilých verzií systémov nemalo dôjsť skôr, ako sa vyrieši ich možný negatívny vplyv na spoločnosť.
Ďalším rizikom generatívnej AI sú podľa S. Pichaia aj takzvané deepfake videá. Ich princípom je digitálne nahradenie tváre osoby na videu tvárou niekoho iného. Vzniká tak dojem, že sa pozeráme na osobu, ktorá v skutočnosti v danom zázname neúčinkuje a o jeho vzniku nemusí ani vedieť, čo ešte viac podčiarkuje potrebu regulácie.