Ruská ekonomika nebude schopná žiť donekonečna zo svojich finančných rezerv a bude sa musieť transformovať, aby dokázala riešiť problémy vyplývajúce z medzinárodných sankcií. Uviedla to v pondelok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinová, ktorá zároveň naznačila, že banka by mohla pristúpiť k ďalšiemu zníženiu kľúčovej úrokovej sadzby. Tú nečakane znížila pred 10 dňami až o 300 bázických bodov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Dosiahnutie cieľa

Vo svojom zatiaľ najvýznamnejšom prejave v súvislosti so situáciou ruskej ekonomiky od útoku Ruska na Ukrajinu Nabiullinová povedala, že inflácia dosiahne cieľ centrálnej banky až v roku 2024. Ten Ruská národná banka stanovila na úrovni 4 percent.

,,Obdobie, v ktorom ekonomika dokáže žiť z rezerv, nie je nekonečné. Už v 2. a 3. štvrťroku nás čaká štrukturálna transformácia a hľadanie nového biznis modelu," uviedla šéfka centrálnej banky. Ako dodala, sankcie doteraz ovplyvňovali najmä finančný trh, ,,teraz však v čoraz väčšej miere začnú zasahovať samotnú ekonomiku".

,,Najväčšie problémy budú súvisieť s obmedzeniami dovozov a logistiky zahraničného obchodu a do budúcnosti s obmedzeniami exportu," povedala Nabiullinová s tým, že ruské firmy sa budú musieť na tento stav adaptovať, ako výrobcovia, tak exportéri.

Prepad kurzu

Po útoku Ruska na Ukrajinu 24. februára zaznamenala ruská mena prepad kurzu na historické minimum, na čo centrálna banka koncom februára reagovala prudkým zvýšením kľúčovej úrokovej sadzby na 20 percent. Hlavnú úrokovú sadzbu tým viac než zdvojnásobila. Vzhľadom na nastupujúce problémy v ekonomike a zároveň mierne spomalenie rastu spotrebiteľských cien sa tento mesiac rozhodla sadzbu znížiť, konkrétne na 17 percent.

V tejto súvislosti Nabiullinová naznačila, že banka by mohla v znižovaní kľúčovej sadzby pokračovať. ,,Musíme mať možnosť znižovať kľúčovú sadzbu rýchlejšie. Musíme vytvoriť podmienky na zlepšenie dostupnosti úverovania ekonomiky," dodala.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this May 11, 2012 file photo, people stand in the lobby of JPMorgan Chase headquarters in New York. Moody's Investors Service on Thursday, June 21, 2012 lowered the credit ratings of 15 the world's largest banks late Thursday, including JPMorgan Chase, Bank of America,  and Goldman Sachs, saying their long-term prospects for profitability and growth are shrinking. (AP Photo/Mark Lennihan, File)
Neprehliadnite

Banky môžu zarobiť stovky miliónov dolárov na ruských spoločnostiach, ktoré opúšťajú burzy