Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v sobotu privítala prvé komplexné pravidlá regulácie umelej inteligencie na svete. Vyjednávači Európskeho parlamentu a členských štátov bloku dosiahli v noci po 37-hodinovom rokovaní predbežnú dohodu o podobe pravidiel EÚ. Predstavitelia EÚ však poskytli len málo informácií o konečnej podobe dokumentu, ktorý nadobudne účinnosť najskôr v roku 2025.

„Umelá inteligencia už teraz mení náš každodenný život. Toto je len začiatok. Rozumné a široké využívanie AI sľubuje obrovské výhody pre naše hospodárstvo a spoločnosť,“ komentovala von Ursula der Leyenová.

„Preto veľmi vítam politickú dohodu Európskeho parlamentu a Rady EÚ o Akte o umelej inteligencii. Je to vôbec prvý ucelený právny rámec pre umelú inteligenciu na svete. Ide teda o historický moment. Akt o umelej inteligencii prenáša európske hodnoty do novej éry,“ dodala.

„Historický moment," napísal na sieti X komisár pre vnútorný trh Thierry Breton. „EÚ sa stáva vôbec prvým kontinentom, ktorý stanovuje jasné pravidlá pre používanie umelej inteligencie,“ dodal. Podľa neho dohodu vyjednávala stovka ľudí v jednej miestnosti takmer tri dni.

Kategória najvyššieho rizika

Základom dohody je systém založený na riziku, v ktorom sa najvyššia úroveň regulácie vzťahuje na nástroje, ktoré predstavujú najvyššie riziko pre zdravie, bezpečnosť a ľudské práva. Pôvodný návrh právneho predpisu, ktorý predložila Európska komisia, predpokladal, že do tejto kategórie budú patriť všetky systémy s viac ako 10-tisíc podnikovými používateľmi.

Kategória najvyššieho rizika je teraz definovaná počtom počítačových operácií potrebných na zaškolenie stroja. Podľa zdrojov však do tejto kategórie zatiaľ spadá len jeden model, ktorým je Chat GPT4 spoločnosti OpenAI.

Cieľ novej právnej normy

Nariadenie tiež vyžaduje, aby služby AI zverejňovali údaje o tom, ako trénujú systém v širokej škále činností od písania novinových článkov až po diagnostikovanie rakoviny.

„Mali sme jediný cieľ - vytvoriť právny predpis, ktorý by zabezpečil, aby sa ekosystém umelej inteligencie v Európe rozvíjal s rešpektom k ľuďom, s rešpektom k základným právam, k ľudským hodnotám,“ povedal jeden z dvoch zákonodarcov EP, ktorí viedli rokovania o pripravovanej legislatíve, Brando Benifei.

Únia sa poučila z minulosti

EÚ je odhodlaná neopakovať chyby z minulosti, keď sa technologickým gigantom, ako je Facebook, umožnilo vyrásť na multimiliardové korporácie bez toho, aby museli regulovať obsah na svojich platformách vrátane zasahovania do volieb, sexuálneho zneužívania detí a nenávistných prejavov, uviedol vyjednávač Európskeho parlamentu Dragos Tudorache.

Prísna a komplexná regulácia zo strany EÚ by mohla „byť silným príkladom pre mnohé vlády, ktoré o regulácii uvažujú,“ uviedol expertka na EÚ a digitálnu reguláciu Anu Bradfordová. Ostatné krajiny „možno nebudú kopírovať všetky ustanovenia, ale pravdepodobne budú napodobňovať mnohé jej aspekty,“ dodala

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Európsky parlament a Únia sa dohodli na prvom komplexnom zákone o umelej inteligencii