Rusko by v prípade útoku na Ukrajinu bolo podľa šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej v zásade odstrihnuté od medzinárodných finančných trhov. Pripravované sankcie v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD označila za masívne.

Hospodárstvo a produkty

Zamerali by sa vraj predovšetkým na ruské hospodárstvo a na produkty, ktoré krajina nie je schopná vyrábať sama. „Ak Vladimir Putin zaháji vojnu, odpovieme najsilnejšou pákou, ktorú máme a ktorá zasiahne Rusko na najslabšom mieste: ekonomickými a finančnými sankciami," povedala von der Leyenová.

„Finančné sankcie pre Kremeľ znamenajú, že ak začnú vojenskú agresiu proti Ukrajine, bude Rusko prakticky odstrihnuté od medzinárodných finančných trhov," poznamenala tiež. „Hospodárske sankcie sa týkajú všetkých produktov, ktoré Rusko nutne potrebuje, aby modernizovalo a diverzifikovalo svoje hospodárstvo, ale vyrábame ich my... a Rusko ich nevie nahradiť," uviedla ďalej von der Leyenová, podľa ktorej na príprave sankcií v uplynulých týždňoch Európska komisia úzko spolupracovala so Spojenými štátmi, Britániou a Kanadou.

Európa je vydierateľná

Šéfka EK, ktorá znovu Putina vyzvala na diplomaciu, v rozhovore tiež vyjadrila presvedčenie, že je Európa vydierateľná kvôli tomu, že 40 percent plynu, ktorý dováža, je z Ruska. Pre zvyšok tohtoročnej zimy by to podľa nej ale už nemal byť problém, pretože je Európa v prípade potreby schopná dostatok plynu doviezť z iných oblastí.

Rusko na hraniciach s Ukrajinou podľa USA zhromaždilo až 190-tisíc vojakov, z ktorých zhruba polovica je v bojovom postavení. Že by sa chystali na útok ale Moskva, ktorá od roku 2014 okupuje ukrajinský Krym, popiera.

Ďalšie dôležité správy

Americký dolár
Neprehliadnite

Západ by mohol zablokovať ruským firmám prístup k dolárom a librám