Európska únia sa usiluje o strategické, trvalé a vzájomne prospešné partnerstvo so Spojeným kráľovstvom pri plnom rešpektovaní vzájomných medzinárodných dohôd. V pondelok to uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič na druhom zasadnutí parlamentného zhromaždenia pre partnerstvo EÚ – Spojené kráľovstvo.
„Musíme použiť všetku našu energiu na vybudovanie takej spolupráce, ktorú v dnešnom svete potrebujeme. Rešpektovanie našich vzájomných dohôd – sústredených okolo dôvery – je jej prirodzenou súčasťou,“ napísal Šefčovič po zasadnutí na sociálnej sieti Twitter.
Partnerstvo vo vzťahu k Británii
Dodal, že Únia sa snaží vo vzťahu k Británii o partnerstvo „v duchu“ dôvery vo všetkých oblastiach. „Potreba tohto ducha je možno najzjavnejšia, pokiaľ ide o nevyriešené otázky týkajúce sa implementácie Protokolu o Írsku/Severnom Írsku,“ uviedol Šefčovič. Iba spoločné riešenia tejto otázky môžu podľa jeho slov „vytvoriť právnu istotu a predvídateľnosť“.
Šefčovič vo svojom príhovore poďakoval britskému ministrovi zahraničných vecí Jamesovi Cleverlymu, s ktorým koncom septembra „obnovili angažovanosť EÚ a Spojeného kráľovstva na spoločnej ceste vpred“.
Zabrániť obnoveniu hranice
Parlamentné zhromaždenie pre partnerstvo EÚ – Spojené kráľovstvo zasadlo v pondelok po šiestich mesiacoch.
Protokol o Írsku a Severnom Írsku je súčasťou dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ a stanovuje, že colné kontroly sa budú vykonávať v severoírskych prístavoch aj v prípade tovaru prichádzajúceho z Británie. Cieľom je zabrániť obnoveniu fyzickej hranice medzi britským Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členským štátom Európskej únie.
Britská vláda v máji uviedla, že v dôsledku protokolu došlo k narušeniu toku tovaru do Severného Írska a preto navrhovala, aby bol daný protokol pozmenený.
EÚ návrhy Londýna viackrát odmietla a tvrdí, že súčasný stav chráni aj integritu jednotného trhu Európskej únie.