Slovenská informačná služba (SIS) sa naďalej zaoberá hrozbami pretrvávajúcimi na Slovensku. A to nielen istou úrovňou teroristickej hrozby po útokoch vo Viedni, ale aj kybernetickými hrozbami. Skonštatoval to riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský po rokovaní Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti SIS počas uplynulých dní. SIS sa zaoberá i fungovaním cudzích spravodajských služieb na Slovensku. Dodal, že naďalej funguje korupcia či rozkrádanie eurofondov, no v menšej miere, pretože sa zmenila nálada v spoločnosti. Podotkol, že SIS má stále čo robiť.

Boris Beňa
Neprehliadnite

Námestník riaditeľa SIS Boris Beňa je dočasne mimo služby

V súvislosti s útokom vo Viedni podčiarkol, že možná „slovenská stopa" pri nákupe zbraní a streliva sa nepotvrdila. Útočník podľa jeho slov pred udalosťou zháňal strelivo na Slovensku, no nič nezohnal. „Slovenská polícia rakúskych partnerov cestou Europolu informovala o tejto veci," ozrejmil šéf tajných služieb.

Pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z objednávky ktorej je obžalovaný Marián Kočner. Očakávaneho rozsudku sa zúčastnilo mnoho slovenských aj zahraničných médii. Na snímke je Marián Kočner.
Neprehliadnite

Tajná služba dlhé roky sledovala Kočnera. Potom však prestala, tvrdí šéf SIS Pčolinský

Na otázku o pretrvávajúcich hrozbách odpovedal, že SIS nie je nadšená z toho, že aj na Slovensko chodia členovia početnej skupiny radikálnych islamistov žijúcich vo Viedni. Podľa jeho slov pochádzajú z Balkánu alebo kaukazských krajín. „V niektorých prípadoch chodia aj do Bratislavy, keďže to majú blízko, a tomu nie sme radi," poznamenal. Na otázku, ako zabrániť hrozbám, v tejto súvislosti odpovedal, že najmä kvalitnou spoluprácou s rakúskymi partnermi.