Vo funkcii ho nahradil iný odchovanec sovietskej tajnej polície KGB Vladimir Bulavin. V rokoch 2006 až 2008 slúžil ako zástupca riaditeľa ruskej tajnej služby FSB, nástupkyne KGB.

Vyšetrovatelia našli v Beljaninovom dome podľa ruských médií desať miliónov rubľov, 400-tisíc dolárov a 300-tisíc eur, čo zodpovedá v prepočte viac ako 24 miliónom korún. Dom bol prehľadaný v súvislosti s prípadom pašovania alkoholu, do ktorého je zapojený miliardár Dmitrij Michalčenko.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ešte v stredu tvrdil, že A. Beljaninov nebol z ničoho obvinený a v prípade vyšetrovania figuruje ako svedok.

Andrej Beljaninov bol vo funkcii desať rokov a patril k spolupracovníkom prezidenta Vladimira Putina. S Putinom sa zoznámil v čase, keď obaja slúžili sovietskej rozviedke vo východnom Nemecku.

K nájdeným peniazom A. Beljaninov povedal, že to sú jeho úspory z doby, kedy podnikal.

Zmena na čele ruskej colnej správy sa stala súčasťou viac ako tucta kádrových zmien, ktoré prezident Putin podnikol vo federálnych úradoch a v ruských regiónoch, okrem iného v Sevastopole, Jaroslavskej a Kaliningradskej oblasti. Podľa Putinovho hovorcu ide o „obyčajnú rotáciu" kádrov s cieľom zvýšiť efektívnosť riadenia. Ale personálne rošády médiá prekrstili na „veľké upratovanie" a „generálnu čistku" v predvečer parlamentných volieb tento rok v septembri a prezidentských volieb na začiatku roku 2018. Pozorovatelia považujú za príznačné, že silnie vplyv FSB, ďalšej tajnej služby FSO a celkovo odchovancov armády, vnútra a bezpečnostných zložiek.

Politológ Pavel Salin povedal stanici BBC, že „salva" kádrových zmien má dezorientovať vládnucu elitu, ktorej klany si už chystali spojenectvo na budúce prezidentské voľby. Ale teraz sa situácia zmenila a horizontálne väzby sú pretrhané. Putin sa tak opäť predviedol v úlohe vrchného arbitra, o čo opiera svoju moc.