Riaditeľ americkej CIA William Burns je v Turecku, kde bude hovoriť so šéfom ruskej zahraničnej špionáže, aby mu odovzdal posolstvo o dôsledkoch prípadného použitia jadrových zbraní Ruskom na Ukrajine, uviedol predstaviteľ Bieleho domu, informuje agentúra Reuters.
Ukrajina bola o Burnsovej ceste do Turecka vopred informovaná, tvrdí americký vysokopostavený úradník. Burns však s Naryškinom podľa jeho vyhlásení nediskutuje o urovnaní vojny na Ukrajine.
O americko-ruskom stretnutí v Turecku ako prvý informoval ruský denník Kommersant. Citoval zdroj, podľa ktorého sa na rokovaniach zúčastní Sergej Naryškin, šéf ruskej zahraničnej spravodajskej služby SVR. Informáciu prevzal denník The Telegraph s tým, že správu nebolo možné bezprostredne potvrdiť. Noviny uviedli, že Kremeľ odmietol potvrdiť alebo vyvrátiť, že sa takéto stretnutie pripravuje.
Ruské médiá takisto neuviedli mená členov americkej delegácie. Obvyklým americkým partnerom Sergeja Naryškina je však William Burns, riaditeľ CIA.
Údajné stretnutie sa uskutoční v čase, keď sa svetoví lídri vrátane Joea Bidena a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga stretávajú na Bali na výročnom samite G20, ktorý sa začína v utorok.
Zasadnutiu bude dominovať invázia Ruska na Ukrajinu, napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi v súvislosti s Taiwanom, globálna hospodárska kríza a zmena klímy.
Vladimir Putin sa na ňom nezúčastní a bude ho zastupovať ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ten dnes ráno poprel správy, že ho prevezli do nemocnice, a ako dôkaz, že je v poriadku, zverejnil video zo svojho hotela na Bali.
USA sa snažia zabrániť eskalácii vojny
Biely dom minulý týždeň potvrdil, že Jake Sullivan, poradca USA pre národnú bezpečnosť, mal od začiatku vojny občasné telefonické rozhovory s ruskými partnermi, aby sa pokúsil zabrániť eskalácii vojny na Ukrajine.
Údajné stretnutie Naryškina s americkou delegáciou tak nasleduje po sérii správ, že predstavitelia USA vyvíjajú tlak na Ukrajinu, aby dosiahla kompromis s Ruskom s cieľom skorého ukončenia vojny.
Denník The Wall Street Journal v nedeľu informoval, že Sullivan povedal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby prišiel s „realistickými" požiadavkami na rokovanie, a to aj tým, že prehodnotí svoj súčasný verejný postoj požadujúci vrátenie Krymu, ktorý Rusko nezákonne anektovalo v roku 2014.
Sullivan minulý týždeň poprel „nátlak" na Ukrajinu a zopakoval mantru administratívy, že nebude rokovať „o ničom o Ukrajine bez Ukrajiny".
Prezident Zelenskyj a ďalší ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že akékoľvek mierové riešenie musí zahŕňať stiahnutie sa Ruska zo všetkých okupovaných ukrajinských území vrátane Krymu.