Dmytro Jaroš Zdroj: wikimedia.org
D. Jaroš, ktorý je od októbra 2014 poslancom ukrajinského parlamentu a veľkým nepriateľom Kremľa, sa stal poradcom náčelníka generálneho štábu Viktora Muženka. Bude sprostredkovateľom medzi oddielmi dobrovoľníkov a velením vojsk, spresnila armáda.
„Chceme byť voči nepriateľovi jednotní a naším cieľom je spolupráca a integrácia jednotiek dobrovoľníkov do ozbrojených síl,“ vysvetlil podľa AFP hovorca generálneho štábu. Dodal, že Jarošove oddiely „zostanú autonómne, ale budú financované ministerstvom obrany“.
D. Jaroš nedávno povedal, že chce legalizovať svoje jednotky bojujúce proti separatistom v Donbase a že o tom rokuje s ukrajinskou armádou. Jeho ľudia sú známi svojou nulovou toleranciou voči pitiu alkoholu a pôsobí na najťažších miestach bojov.
V novembri 2014 uznal Najvyšší súd Ruskej federácie Pravý sektor za extrémistickú organizáciu a zakázal jeho činnosť na území Ruska. V januári 2015 bol Pravý sektor zapísaný do ruského registra zakázaných organizácií. V Rusku bolo začaté trestné stíhanie D. Jaroša za výzvy k teroristickej činnosti.
Porošenko sa už nebráni referendu na východnej Ukrajine
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok verejne odvolal svoje výhrady voči referendu, ktoré by mohlo zvýšiť právomoci odbojným proruským oblastiam, kde už viac ako rok trvajú boje. Zmenil tak podľa agentúry AP doterajší postoj svojej vlády. Proruskí separatisti na to reagovali odmietavo.
Konflikt medzi separatistami podporovanými Ruskom a vládnymi jednotkami na východe Ukrajiny si už vyžiadal vyše 6000 obetí. Demonštranti vo východoukrajinských oblastiach na začiatku konfliktu žiadali hlasovanie o väčšej autonómii. Ukrajinská vláda to však vtedy odmietala.
V pondelok sa však P. Porošenko stretol s parlamentným výborom, ktorý pripravuje dodatky k hlavným ukrajinským zákonom, a vyhlásil, že nebude proti tomu, keď sa komisia rozhodne pre podobné referendum. „Som pripravený vyhlásiť referendum k otázke štátnych právomocí, ak rozhodnete, že je to potrebné,“ povedal v televíznej debate s členmi výboru.
Zároveň zdôraznil, že je naďalej proti takej federalizácii Ukrajiny, ako si ju želá Rusko. Je však za decentralizáciu moci v prospech regiónov. V rukách ústrednej vlády by podľa neho malo zostať hlavne rozhodovanie o bezpečnostných, obranných a zahraničných otázkach.
Podľa splnomocnenca proruských separatistov Denise Pušilina sa Porošenko snaží ísť proti politickým reformám vyplývajúcim z mierových dohôd z Minska. „Veľa Porošenkových vyhlásení je nielen v rozpore s minskými dohodami, ale aj so zdravým rozumom,“ vyhlásil D. Pušilin podľa agentúry AFP.
„Sú to úplne neprijateľné veci. Všetko, čo v Kyjeve hovoria a robia, nemá nič spoločné s minskými dohodami,“ dodal D. Pušilin. Podľa neho jedným z problémov je, že k prípravám dodatkov k hlavným ukrajinským zákonom sa nemôžu vyjadriť separatisti.