Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v stredu na okamžité ukončenie bojov v oblasti Náhorného Karabachu, kde Azerbajdžan spustil vojenskú operáciu voči miestnym Arménom. „Generálny tajomník čo najdôraznejšie apeluje na okamžité ukončenie bojov, na deeskaláciu situácie a dôslednejšie dodržiavanie prímeria z roku 2020 a princípov medzinárodného práva," povedal Guterresov hovorca Stéphane Dujarric, ktorého citovala agentúra AFP. Podobné výzvy už predtým zverejnili Spojené štáty, Francúzsko či Rusko.
Azerbajdžanské sily v utorok spustili v Náhornom Karabachu pozemnú vojenskú „
„protiteroristickú" operáciu, ktorej deklarovaným cieľom je „obnovenie ústavného poriadku". Azerbajdžan tvrdí, že sa mu podarilo ovládnuť už desiatky vojenských pozícií, ktoré doposiaľ ovládali tamojší arménski separatisti. Podľa správ z Karabachu si boje vyžiadali už najmenej 27 obetí vrátane dvoch civilistov. Zranenia utrpelo ďalších vyše 200 ľudí, píše agentúra DPA.
V dôsledku intenzívneho azerbajdžanského ostreľovania bolo z oblastí Náhorného Karabachu obývaných Arménmi evakuovaných už viac než sedemtisíc obyvateľov zo 16 obcí. Prevažne moslimský Azerbajdžan je v konflikte o Náhorný Karabach podporovaný Tureckom. Tradičným spojencom a ochrancom kresťanských Arménov je Rusko, ktoré však stráca vplyv v regióne, píše agentúra DPA.
Arménsko a Azerbajdžan sa už desaťročia sporia o separatistický región Náhorný Karabach, ktorý je oficiálne súčasťou Azerbajdžanu, avšak od začiatku 90. rokov je pod kontrolou Arménov. Počas šesťtýždňovej vojny v roku 2020 Azerbajdžan znovu získal kontrolu nad niektorými karabašskými regiónmi a následne s Arménskom podpísal prímerie, ktoré sprostredkovalo Rusko.