Globálne opatrenia v oblasti zmeny klímy „sú silné a vydržia“ aj napriek znovuzvoleniu Donalda Trumpa za prezidenta USA, ktorý sa zaviazal odstúpiť od Parížskej dohody. V utorok to vyhlásil výkonný tajomník Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Simon Stiell.
Odolnosť a výdrž plánu
„Mnohí z vás v posledných týždňoch prinášali správy o dôsledkoch politických udalostí na klímu. Poviem preto len, že náš proces je silný. Je odolný a vydrží,“ povedal šéf OSN pre klímu novinárom na klimatickom samite COP29 v Baku.
Trumpovo volebné víťazstvo ale zatienilo rokovania v Azerbajdžane, pričom sa rozšírili aj obavy, že možné odstúpenie Spojených štátov od Parížskej dohody z roku 2015 by mohlo oslabiť ambície pri rokovacom stole. Jedným z cieľov Parížskej klimatickej dohody je aj zastaviť globálne otepľovanie na hranici 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou úrovňou.
Stiell preto vyzval samit, aby ukázal, že celosvetová solidarita v oblasti klímy nie je stratená. „Globálna spolupráca je jediný spôsob, ako ľudstvo prežije globálne otepľovanie,“ zdôraznil.
Témy aktuálnych rokovaní
Hlavnou témou rokovaní je zvýšenie finančných prostriedkov na pomoc rozvojovým krajinám pri zvládaní zmeny klímy a odklone ich ekonomík od fosílnych palív.
Malá skupina bohatých krajín, ktorá v súčasnosti poskytuje finančné zdroje, ale chce, aby sa darcovský fond rozšíril a zároveň nesúhlasí s výzvami na desaťnásobné zvýšenie prostriedkov, ktoré v súčasnosti predstavujú 100 miliárd ročne. V mnohých týchto krajinách sa totižto obyvatelia obávajú viac o infláciu a spomalenú ekonomiku. Stiell ale trvá na tom, že tieto dve témy spolu súvisia.
„Klimatická kríza sa rýchlo stáva vrahom hospodárstva,“ varoval tajomník. Pokiaľ sa nepodniknú potrebné kroky, „každá krajina a každá domácnosť bude zasiahnutá ešte viac ako v súčasnosti. Opatrenia v oblasti klímy sú poistením proti globálnej inflácii,“ dodal.