Lídri aliancie NATO a skupiny G7 označili raketové útoky, ktoré Rusko v utorok podniklo na ukrajinské mestá a civilnú infraštruktúru, za barbarské.

Uvádza sa to v ich spoločnom vyhlásení, ktoré prijali v stredu po svojej mimoriadnej schôdzke usporiadanej v súvislosti s najnovším vývojom na Ukrajine, ako aj v Poľsku. Schôdzka sa konala na okraj summitu G20 na indonézskom ostrove Bali.

Plná podpora Poľsku

Informovala o tom v stredu americká spravodajská televízia CNN, ktorá citovala vyjadrenie hovorcu velenia ukrajinských vzdušných síl Jurija Ihnata, že Rusko v utorok na mestá po celej Ukrajine vypálilo ,,asi 100 rakiet". Podľa analýzy raketových útokov, ktorú vykonala CNN, bolo terčom útoku najmenej tucet miest a okresov.

CNN konštatuje, že vlna útokov bola zrejme najväčšia od 10. októbra, keď Rusko zintenzívnilo svoje operácie zamerané na zničenie elektrickej, vodárenskej a plynárenskej infraštruktúry na celej Ukrajine.

Lídri NATO a G7 v spoločnom vyhlásení vyjadrili ,,plnú podporu" Poľsku po nateraz neobjasnenom výbuchu, ku ktorému došlo v utorok na východe krajiny. Avizovali, že zostanú v kontakte, aby bolo možné prijať ďalšie vhodné kroky. Súčasne vyjadrili sústrasť rodinám obetí raketových útokov v Poľsku i na Ukrajine.

Biden pred prijatím spoločného vyhlásenia stručne informoval spojencov o svojich rozhovoroch s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Na základe diskusií Biden konštatoval, že medzi ľuďmi za rokovacím stolom panovala ,,úplná jednomyseľnosť" v otázke podpory vyšetrovania explózie na východe Poľska Varšavou

Rozhodnú o ďalších krokoch

Lídri skupiny G7 a aliancie NATO sa zišli v stredu v dejisku summitu G20 na mimoriadnej schôdzke, aby prediskutovali incident, ktorý sa odohral v utorok popoludní v obci Przewodów neďaleko hraníc s Ukrajinou.

Podľa agentúry AP sa schôdzka konala v stredu ráno miestneho času v hoteli, kde je ubytovaná americká delegácia zúčastňujúca sa na vrcholnom summite skupiny G20.

Prezident USA tam hostil lídrov skupiny G7, ktorá zahŕňa Kanadu, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Európsku úniu, spolu s predsedom Európskej rady a premiérmi Španielska a Holandska - spojencov v rámci NATO.

Biden po schôdzke povedal, že svetoví lídri rozhodnú o ďalších krokoch, keď sa dozvedia, čo presne sa stalo v Przewodówe.

Článok 4 Severoatlantickej zmluvy

Šéf NATO Jens Stoltenberg zvolal na stredu mimoriadne stretnutie s veľvyslancami členských štátov aliancie NATO, ktoré bude venované situácii po výbuchu v Poľsku. Nepotvrdené informácie o tomto incidente hovoria ako o možnom zásahu poľského územia ruskými raketami. S odvolaním sa na hovorkyňu NATO Oanu Lungescovú o tom informovala agentúra AFP.

Podľa viacerých svetových agentúr o zvolanie schôdzky požiadalo Poľsko na základe článku 4 Severoatlantickej zmluvy.

Podľa tohto článku môže ktorákoľvek krajina NATO požiadať všetkých členov aliancie o konzultácie, ak vidí vznikajúcu hrozbu pre seba alebo ktoréhokoľvek iného člena aliancie.

Agentúra Reuters citovala nemenovaného diplomata, ktorý povedal, že NATO by malo v tejto situácii postupovať opatrne a počkať na presné informácie o tom, čo sa stalo v poľskej obci Przewodów.

Výbuch v sušičke obilia

K incidentu v Przewodówe, ležiacom blízko hraníc s Ukrajinou, došlo v utorok popoludní, keď po výbuchu v sušičke obilia prišli o život dvaja ľudia.

K výbuchu došlo v čase, keď Ukrajina čelila mohutným raketovým útokom ruskej armády. Poľské orgány preverujú rôzne verzie tohto incidentu, vrátane toho, že došlo k výbuchu bojovej rakety.

Vrcholní predstavitelia Poľska sa v súvislosti s "krízovou situáciou" zišli na mimoriadnom zasadnutí. Poľský prezident Andrzej Duda o vzniknutej situácii telefonicky hovoril so šéfom NATO Stoltenbergom, ako aj s prezidentom USA Joeom Bidenom.

Ďalšie dôležité správy

Richard Dannatt
Neprehliadnite

Generál Dannatt: NATO by malo byť mimoriadne opatrné, kým zareaguje na udalosti v Poľsku