Spoločnosť sa musí spojiť, aby maximalizovala príležitosti a zmiernila nebezpečenstvá umelej inteligencie, vysvetlil v rozhovore pre CNBC generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella svoje najväčšie obavy z novej technológie.
„Určite chceme výhody tejto technológie a chceme zmierniť jej nedozerné následky,“ povedal S. Nadella s tým, že všetky zainteresované strany sa musia v tomto úsilí zjednotiť.
Zákonodarcovia, technologickí lídri a vývojári si lámu hlavu nad tým, ako regulovať vznikajúcu generatívnu technológiu AI. Dostala sa do povedomia verejnosti najmä po spustení četbota ChatGPT od firmy OpenAI koncom minulého roka.
Napredovanie tejto technológie odštartovalo preteky medzi veľkými technologickými spoločnosťami, ako je Google či Microsoft, ktorý je dlhoročným partnerom OpenAI. Firmy ako americká Tesla však začali pokrok bojkotovať. Generálny riaditeľ Elon Musk bol jedným z 27-tisíc signatárov, ktorí v marci podpísali otvorený list. Laboratóriá AI v ňom vyzvali, aby pozastavili svoj vývoj.
S. Nadella potvrdzuje, že vývoj AI prebieha rýchlo, ale ľudia zostávajú neoddeliteľnou súčasťou procesu. „Ide to rýchlo, ale rýchlo správnym smerom.“ Zakaždým, keď sa objaví nová prevratná technológia, na trhu práce môžu nastať zmeny, pripustil. Šéf Microsoftu však verí, že AI na druhej strane vytvorí nové pracovné miesta.
„Myslím si, že môžeme tu mať aj miliardu vývojárov. Svet ich v skutočnosti potrebuje,“ povedal. Ľahší prístup k vedomostiam ovplyvní podľa neho aj vzdelávanie. Deťom by mohol poslúžiť napríklad „AI učiteľ“, ktorý dokáže informácie triediť a odstrániť „strach z učenia“.
S. Nadella v závere parafrázoval slová nezabudnuteľného Stevea Jobsa, že „počítače sú bicykle pre našu myseľ“. „Teraz sme o kúsok ďalej, máme parný stroj pre myseľ.“