Svet je na začiatku konca obdobia fosílnych palív, dopyt po rope, zemnom plyne a uhlí dosiahne vrchol ešte pred rokom 2030. Denníku Financial Times to povedal šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu Fatih Birol.

Agentúra podľa neho vo svojom najnovšom výhľade budúci mesiac odhadne, že spotreba troch hlavných fosílnych palív začne klesať už v tomto desaťročí, a to vďaka rapídnemu nárastu obnoviteľných zdrojov energie a elektrických vozidiel.

Rýchly prechod k čistejším zdrojom energie

Vlády po celom svete zvýšili investície do obnoviteľných zdrojov v reakcii na klimatické zmeny a na energetickú krízu vyvolanú inváziou ruských vojsk na Ukrajinu. Mnoho z nich však čelí kritike pre výdavky v čase krízy životných nákladov.

Agentúra vlani odhadla, že celkový dopyt po fosílnych palivách môže dosiahnuť vrchol okolo roku 2030. Teraz svoju prognózu posunie na skorší termín, pretože rozvoj obnoviteľných zdrojov za posledných 12 mesiacov zrýchlil.

Birol vyzdvihol štrukturálne zmeny v Číne, ktorá sa posúva od ťažkého priemyslu k menej energeticky náročným odvetviam a službám. „Na globálnom raste dopytu po zemnom plyne sa Čína za posledných desať rokov podieľala tretinou a na raste dopytu po rope dvoma tretinami,“ uviedol Birol.

"Solárna, veterná a jadrová energia budú skracovať potenciálny rast (spotreby) uhlia v Číne," dodal.

Politici by sa podľa šéfa agentúry mali rýchlo prispôsobiť prechodu na čistejšie zdroje energie, ktorý je podľa neho možné urýchliť prostredníctvom politiky viac zameranej na ochranu ovzdušia. Politici by takýto prístup mali presadzovať napriek obavám, že voliči nebudú takú rýchlu zmenu tolerovať.

Ambiciózne programy aj kritika

Spojené štáty a Európska únia spustili ambiciózne programy rastu obnoviteľných zdrojov energie, ale pre vysoké náklady čelia kritike od politických protivníkov. Šéfka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová tento mesiac varovala pred dosahmi. Klimatická politika Bruselu môže podľa nej spôsobiť, že voliči sa prikláňajú k populistickým stranám.

Agentúra aj Birol čelia kritike od veľkých výrobcov fosílnych palív, ktorí varujú, že nedostatočné investície do ťažby a dodávok ropy a plynu môžu v budúcnosti spôsobiť energetickú krízu, ak sa ukáže, že odhad vrcholu dopytu je príliš optimistický.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu v apríli agentúru obvinila, že vyvoláva nestabilitu na trhu svojimi výzvami na zastavenie investícií do rozvoja novej ťažby ropy.

Ďalšie dôležité správy

Na ilustračnej fotografii komíny rafinérie Slovnaft na pozadí vychádzajúceho slnka.
Neprehliadnite

Produkcia elektriny z fosílnych palív dosiahla najnižšiu úroveň od roku 2015