Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Mohammad Eslámí oznámil v sobotu, že sa budúci týždeň stretne s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Grossim. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
„Pocestujem do Rakúska, aby som sa zúčastnil na každoročnej generálnej konferencii Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Viedni, kde sa stretnem s generálnym riaditeľom Rafaelom Grossim,“ uviedol Eslámí pre iránsku štátnu televíziu.
Spomínaná konferencia MAAE, ktorá sídla vo Viedni, sa bude tento rok konať od 26. do 30. septembra.
Pochybnosti o mierovom využití jadra
Táto dozorná agentúra OSN začiatkom septembra uviedla, že „nemôže prisľúbiť, že iránsky jadrový program má výlučne mierové ciele“. MAAE totiž požaduje od Iránu vysvetlenia v súvislosti s prítomnosťou jadrového materiálu v troch objektoch, ktoré Teherán nedeklaroval ako súčasť svojho nukleárneho programu.
"Dúfam, že moje rokovania ukončia... falošné obviňovanie spojené s istými objektami, ktoré pramenia z politického nátlaku a psychologických operácií používaných proti Iránu,“ dodal Eslámí.
Práve na tejto záležitosti sa zasekli aj rokovania o obnovení jadrovej dohody z roku 2015 medzi Iránom a svetovými veľmocami. Irán totiž požaduje, aby MAAE uzavrela vyšetrovanie spomínaných troch objektov. Rokovania o oživení tejto dohody začali vlani v apríli, no boli niekoľkokrát pozastavené.
Obamovu dohodu zrušil Trump
Pôvodnú jadrovú dohodu, v ktorej sa Teherán zaviazal obmedziť obohacovanie uránu a pripustiť dohľad inšpektorov OSN výmenou za zrušenie ekonomických sankcií, vyjednal v roku 2015 bývalý americký prezident Barack Obama. O tri roky neskôr však Spojené štáty rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa od dohody jednostranne odstúpili a uvalil na Irán sankcie, čo spôsobilo, že Irán si prestal plniť svoje záväzky vyplývajúce z dohody.
Iránsky prezident Ebráhím Raísí v stredu na Valnom zhromaždení OSN povedal, že jeho krajina sa neusiluje o vývoj jadrových zbraní a vyzval Spojené štáty, aby dali Teheránu záruky, že budú dodržiavať akúkoľvek obnovenú jadrovú dohodu.