Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell nevylúčil ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Vo svojom prejave v Ekonomickom klube v New Yorku pritom poukázal na silu americkej ekonomiky a pretrvávajúce napäté podmienky na trhu práce. Inflácia zostáva podľa Powella príliš vysoká. Centrálna banka sa pomocou sprísňovania menovej politiky snaží dostať infláciu na svoj dvojpercentný cieľ.
„Inflácia je stále príliš vysoká a niekoľko mesiacov dobrých údajov je iba začiatkom toho, čo bude potrebné na vybudovanie dôvery, že inflácia trvalo klesá smerom k nášmu cieľu," povedal Powell. „Zatiaľ nemôžeme vedieť, ako dlho budú tieto nižšie hodnoty pretrvávať, alebo kde sa inflácia v nasledujúcich štvrťrokoch ustáli," dodal.
„Hoci táto cesta bude pravdepodobne náročná a nejaký čas potrvá, som so svojimi kolegami zajedno v odhodlaní znížiť infláciu udržateľným spôsobom na dve percentá," dodal šéf Fedu. „Hospodárske údaje z posledných mesiacov ukazujú pokračujúci pokrok smerom k obom cieľom nášho dvojitého mandátu, ktorým je maximálna zamestnanosť a stabilné ceny," dodal Powell. V septembri sa spotrebiteľské ceny v USA medziročne zvýšili o 3,7 percenta, teda rovnakým tempom ako v auguste. Vlani v júni sa medziročná miera inflácie v USA vyšplhala až na 9,1 percenta, bola tak najvyššia za viac ako 40 rokov.
Powell ďalej naznačil, že trh práce a hospodársky rast sa možno budú musieť spomaliť, aby sa napokon dosiahol cieľ Fedu. „Doterajšie údaje naznačujú, že udržateľný návrat k nášmu dvojpercentnému inflačnému cieľu bude pravdepodobne vyžadovať obdobie rastu pod trendom a určité ďalšie zmiernenie podmienok na trhu práce," konštatoval.
Powell tiež upozornil na množstvo nových „neistôt a rizík", ktoré musí Fed zohľadniť. Medzi ne patria nové geopolitické riziká vyplývajúce z „desivého" útoku palestínskej militantnej skupiny Hamas na Izrael, uviedol Powell. „Úlohou Fedu ako inštitúcie je sledovať tento vývoj z hľadiska jeho ekonomických dôsledkov, ktoré zostávajú veľmi neisté," povedal.
Šéf Fedu tiež upozornil na nedávny nárast výnosov dlhopisov americkej vlády, ktorý pomohol „výrazne" sprísniť celkové finančné podmienky.
Od nadchádzajúcej soboty do zasadnutia menového výboru, ktoré sa koná 31. októbra a 1. novembra, sa zástupcovia Fedu nesmú k menovej politike vyjadrovať.