Americká centrálna banka možno nebude musieť ďalej zvyšovať náklady na pôžičky a ekonomika neskĺzne do recesie, aj keď doterajšie zvýšenie úrokov spomalilo nielen infláciu, ale aj hospodárstvo. Uviedol to v utorok prezident a generálny riaditeľ Fedu v Atlante Raphael W. Bostic na podujatí Americkej bankovej asociácie. „Vlastne si nemyslím, že musíme ešte zvyšovať sadzby, aby sme dostali príliš vysokú infláciu späť k cieľu Fedu na úrovni dvoch percent," povedal Bostic.
Menová politika je podľa neho dostatočne reštriktívna a „veľká časť" z vplyvu doterajšieho dvíhania úrokových sadzieb Fedu zjavne ešte len príde, poznamenal. Dodal, že americká ekonomika má stále veľkú dynamiku, čo jej možno umožní spomaliť bez toho, aby sa prepadla do recesie.
Konflikt medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorý vypukol cez víkend, však vytvára neistotu pre Spojené štáty a globálnu ekonomiku, skonštatoval Bostic, podľa ktorého to povedie k prehodnoteniu investícií a ovplyvní trhy.
Pripomenul tiež, že uplynulých rokoch sa objavilo plno neočakávaných udalostí vrátane pandémie a ruskej invázie na Ukrajinu. To ho naučilo „byť pripravený a v prípade potreby prejsť do akčného režimu". Preto, ak budú údaje z ekonomiky iné, ako sa očakáva, Fed bude možno musieť zvýšiť úroky, dodal Bostic.