Booking Holdings nevylučuje možnosť odchodu z Európskej únie z dôvodu „hlúpych“ regulačných bremien, ktoré stavajú online cestovný portál do „konkurenčnej nevýhody“. Glenn Fogel zaútočil na nové pravidlá EÚ v oblasti digitalizácie, ktoré umožňujú hotelom ponúkať nižšie ceny na vlastných webových stránkach než na Booking.com.

„Ak regulácie nie sú rozumné, dostávate sa do konkurenčnej nevýhody,“ povedal G. Fogel počas technologickej konferencie Financial Times TNW v Holandsku. „Verím v poskytovanie najlepších cien zákazníkom. Akúkoľvek reguláciu, ktorá nám to zakazuje, považujem za hlúpu reguláciu“.

Na otázku, či zvažuje presunúť amsterdamskú centrálu spoločnosti v hodnote 135 miliárd dolárov mimo EÚ, odpovedal: „Nikdy nehovorím nie niečomu, čo je možné“.

EÚ sa snaží čeliť trhovej dominancii najväčších svetových technologických spoločností prostredníctvom nových zákonov a sérií protimonopolných opatrení. Booking sa minulý mesiac stala prvou európskou spoločnosťou, ktorú označila za tzv. „online gatekeepera“, teda spoločnosť, ktorá napríklad nesmie uprednostňovať vlastné služby pred konkurenciou.

G. Fogel, ktorý riadi Booking Holdings aj jej najväčšiu dcérsku spoločnosť Booking.com, vyjadril obavy, že platforma je zasiahnutá na národnej aj európskej úrovni. Španielsky protimonopolný orgán vo februári uložil spoločnosti predbežnú pokutu vo výške 486 miliónov eur za údajné deformovanie hospodárskej súťaže.

Minulý rok regulátori v Bruseli zablokovali akvizíciu švédskej skupiny Etraveli Group spoločnosťou Booking v hodnote 1,63 miliardy eur pre obavy z poškodenia konkurencie. Booking sa proti rozhodnutiu odvoláva na súdoch EÚ v Luxemburgu.

Ďalšie dôležité správy

Temu.
Neprehliadnite

Čínska platforma Temu bude v EÚ podliehať prísnejším pravidlám, rozhodla komisia