Obhajcovia decentralizovanej budúcnosti peňazí založenej na technológii distribuovaných záznamov sa naháňajú za ilúziami, podľa agentúry Bloomberg to povedal šéf Banky pre medzinárodné platby Austin Carstens.
Ich vízia, ktorou je „demokratizácia financií“ prostredníctvom vylúčenia centrálnych bánk a ich sprostredkovateľov, nie je to, „čo aplikácie decentralizovaných financií poskytujú,“ povedal Carstens na ekonomickom fóre vo Frankfurte nad Mohanom s tým, že medzi víziami a realitou je obrovský rozdiel.
Decentralizované financie sú centralizované
S technológiou DLT, v rámci ktorej sa obchoduje s kryptomenami ako bitcoin, v podstate umožňuje, aby v rámci zdieľanej siete mohol byť validátorom každý. Carstens, ktorý o bitcoine dlhodobo pochybuje, tvrdí, že „v skutočnosti v decentralizovaných financiách vládne veľká centralizácia“.
Ide hlavne o špekulácie
Dôvodom je, že tzv. inteligentné kontrakty nie sú schopné pokryť všetky scenáre, takže vytvorenie alebo aktualizácia softvéru je v rukách jednotlivcov. Okrem toho, niektoré vlastnosti blockchainov decentralizovaného financovania zvýhodňujú v rozhodovacích právomociach veľkých hráčov.
„Decentralizácia môže byť vznešeným cieľom…, avšak doposiaľ bol priestor decentralizovaného financovania využívaný najmä na rôzne špekulatívne aktivity,“ doplnil šéf Banky pre medzinárodné platby.