Slovensko poskytne Európskej komisii dostatok dôkazov o tom, aké veľké problémy spôsobuje dovoz lacnejších ukrajinských komodít domácemu agrosektoru. Uviedol to v pondelok večer minister pôdohospodárstva Richard Takáč po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli.

Strata tradičných trhov

Takáč upozornil, že na rade ministrov opakovane odznelo, že dovoz ukrajinských komodít do Európy je problém a že 80 percent z tovarov určených na tranzit zostáva v EÚ.

Minister spresnil, že pobyt v Bruseli využil na stretnutie s Michaelom Hagerom, šéfom kancelárie podpredsedu EK pre obchod Valdisa Dombrovskisa.

„Dostali sme od nich minulý týždeň v piatok, aj Maďarsko a Poľsko, taký prvý návrh o právnom konaní pre zákaz dovozu ukrajinských komodít, čo sme zakázali na národnej úrovni,“ vysvetlil Takáč. Dodal, že mal s Hagerom konštruktívnu diskusiu, pričom si dohodli ďalší postup.

Podľa jeho slov Hager bol prekvapený informáciami, že slovenskí poľnohospodári pod tlakom dovozu ukrajinských komodít do Európy strácajú svoje tradičné trhy v západnej Európe, najmä čo sa týka obilia, a kladú si otázku, čo budú pestovať na 350-tisíc hektároch pôdy, ak tento stav bude pokračovať.

Dôkazy o spôsobených problémoch

Takáč tvrdí, že Slovensko eurokomisii do Vianoc pošle podklady o tom, čo táto situácia spôsobila domácemu agrosektoru, a v tejto súvislosti vyzval aj ostatné krajiny EÚ susediace s Ukrajinou, aby podobné podklady zaslali do Bruselu.

„V januári budeme mať ďalšie spoločné stretnutia a budeme hľadať cestu, ako vysvetliť eurokomisii, že pre tieto členské štáty je to problém, pre Slovensko, a že ju vyzývame, aby prišla s nejakým spoločným riešením,“ vysvetlil Takáč.

Potvrdil, že Slovensko sa chce vyhnúť žalobe a je ochotné s EK komunikovať prípadné rozšírenie zoznamu so zakázanými tovarmi z Ukrajiny, napríklad o kuracie mäso. To podľa neho spôsobuje problémy viacerým krajinám EÚ, podobne ako aj vajcia či cukor z Ukrajiny.

Ďalšie dôležité správy

Obilie z Ukrajiny.
Neprehliadnite

Ukrajinské obilie zaplavuje Európu. Slovenskí poľnohospodári hovoria o stámiliónových stratách