Slovensko prehralo arbitráž s akcionárom zdravotnej poisťovne Union - Achmeou kvôli zákonu o zákaze zisku z roku 2007. K aktuálnej situácii sa v rozhovore pre TREND vyjadril šéf spoločnosti Achmea - Willem van Duin.

Ako hodnotíte výsledok arbitráže so Slovenskou republikou?

Dnes (14.12.) som podpísal list pánovi premiérovi Ficovi s detailmi potrebnými na vyplatenie záväzkov slovenskej vlády, ktoré vyplývajú z výsledku medzinárodnej arbitráže. Myslím, že z hľadiska daňovníkov je dôležité, aby vláda zaplatila čo najskôr, pretože k rozsudku sa viaže i úrok, ten vychádza približne na 50-tisíc eur mesačne. Už teraz dosahuje jeden milión eur, takže si myslím, že netreba sumu ďalej zvyšovať.

V prvom rade poviem niečo o Achmei: je to vzájomná poisťovňa, nie je kótovaná na burze a existuje vyše 200 rokov. To hovorí niečo o jej dlhodobých zámeroch – plánujeme fungovať najmenej ďalších 200 rokov. Keď teda investujeme v krajine, ako teraz na Slovensku, robíme to s dlhodobým plánom.V zdravotnom poistení sa staráme o milióny klientov po celej Európe.

Na Slovensku sa zdravotná poisťovňa Union vyvíja veľmi dobre, napriek ťažkej situácii narástol počet jej poistencov o ďalších 30-tisíc. Do zdravotného poistenia investujeme preto, lebo si myslíme, že dokážeme túto službu poskytovať kvalitne. Robíme veci nad rámec zákonných povinností: dramaticky redukujeme čakacie listiny, investujeme do prevencie. Podporovali sme napríklad celonárodné očkovanie proti chrípke a žltačke. Týmto spôsobom chceme zlepšovať kvalitu zdravotníctva na Slovensku.

Hovoríte o finálnom verdikte, Slovenská vláda ale spochybňuje kompetentnosť tribunálu a plánuje aj odvolanie sa...

Medzinárodný arbitrážny tribunál je mimoriadne kompetentný v oblasti aplikácie bilaterálnych investičných zmlúv. Rozhodnutie je konečné a Slovenská republika je povinná zaplatiť súdom určenú sumu. Keďže Slovenská republika je členom EÚ, ktorá kladie dôraz na právny štát, krajina by nemala vytvárať nejaké pochybnosti v medzinárodnom meradle, ktoré by naznačovali, že nie je ochotná plniť si právoplatné záväzky. Mám pocit, že existuje určité nedorozumenie ohľadom možnosti odvolania – proti sume samotnej sa už nedá meritórne odvolať. Nejde to ani na tribunáli ani na Európskom súdnom dvore.

Pozrime sa na zloženie tribunálu: každá zo strán si určila vlastného arbitra a oni dvaja si spoločne vybrali predsedu. Všetci sú uznávaní odborníci na medzinárodné právo. Všetci traja jednohlasne určili, že Slovenská republika porušila medzinárodné právne štandardy, keď v roku 2007 prijala zákon bez legitímneho cieľa, ktorý neslúži záujmom Slovenska a ktorý porušuje práva investorov v sektore zdravotného poistenia. Jednohlasné rozhodnutie je myslím veľmi dôležité v tomto prípade. Po veľmi jasnom rozhodnutí slovenského Ústavného súdu je teda jasné, že krajina porušila slovenské aj medzinárodné právo.

Dá sa napadnúť procedurálny postup, táto snaha tu už bola pred súdom vo Frankfurte, ale táto možnosť je veľmi úzko definovaná a šanca na úspech je len v prípade hrubých procedurálnych chýb. V takomto spore s Achmeou už slovenská vláda prehrala prvostupňový súd v Nemecku. Nemyslím si, že nové odvolanie na základe procedurálnych pochybení by malo iný výsledok. Slovensko to nakoniec zbytočne bude stáť veľa peňazí za jeho i našich právnikov. Vládu zatiaľ len právnici stáli 13 miliónov eur, nás tri milióny – a daňovník platí za všetko.

Šéf Achmey: Slovensko porušilo domáce aj medzinárodné právo

Zdroj: Achmea

Myslíte si, že výsledok arbitráže zmení prístup vlády k zdravotným poisťovniam?

V Achmei sme presvedčení, že by toto rozhodnutie mohlo vládu prebrať. Na stole je opäť plán zbaviť sa investorov v zdravotnom poistení, čo znamená opätovné porušenie ich práv. V novembri 2006 som sa osobne stretol s ministrom zdravotníctva a napísal som mu potom list, kde ho upozorňujem na rozpor jeho plánov s európskou legislatívou aj s bilaterálnou dohodou medzi Holandskom a Slovenskom. Minister mi v januári 2007 odpísal, že Slovensko bude konať v súlade so slovenskými a európskymi zákonmi aj obojstrannou dohodou.

V máji 2007 už premiér oficiálne hovoril o tom, že chce vyžmýkať zdravotné poisťovne tak, aby to bolo právne čisté. Toto rozhodnutie snáď zvráti plány, ktoré má momentálne vláda na stole. V roku 2007 nás nepočúvali a pretlačili protiústavné pravidlá, teraz to snáď už bude inak. Radi by sme predišli tomu, aby sa história opakovala, nie je to dobré ani pre nás ani pre Slovensko.

My sme vždy ochotní debatovať o tom, ako zabezpečiť rast kvality zdravotníctva na Slovensku. Rozhodnutie je podľa mňa pozitívne pre zahraničných investorov na Slovensku, lebo vidia, že tu existuje efektívny mechanizmus na urovnávanie sporov, ak sa nejaký zákon negatívne dotkne ich investícií. Táto istota by mohla pomôcť slovenskému ekonomickému prostrediu.

Ako sa náhrada vypočítala? Union zdravotná poisťovňa v tom čase nemala zisk.

Neplánujeme zverejňovať model použitý na výpočet náhrady, ale je založený na hodnote spoločnosti, nie jej ziskovosti. Bola to nová investícia, chvíľu trvá, než nastúpia výnosy.

Plán zjednotenia poisťovní je zatiaľ stále na stole, už vás vláda kontaktovala s ponukou na kúpu akcií Unionu? Do konca roka 2013 by chceli túto transakciu dokončiť.

V tomto viem odpovedať veľmi jasne, že nás zatiaľ nikto nekontaktoval. Ale my ani nemáme záujem predávať – sme investorom, myslím, že sme prispeli k zlepšeniu zdravotného poistenia na Slovensku a Achmea neplánuje odísť, takže ak by nás aj niekto oslovil, naša odpoveď by bola nie.

Aký je váš pohľad na plán zjednotenia poisťovní? Vidíte tam nejaké výhody? Viem, že v Holandsku je systém iný...

Systémy zdravotného poistenia vo svete nie sú veľmi porovnateľné, ale nakoniec nie je podstatné, čo si myslíme my. V nedávno zverejnenej štúdii OECD sa píše, že slovenský trh zdravotných služieb veľmi potrebuje konkurenciu nielen v zdravotnom poistení, ale aj u poskytovateľov. Lebo to povedie k väčšej efektívnosti.

Pretože tá je hlboko pod úrovňou medzinárodného priemeru. Toto vidíme aj v iných krajinách: väčšia konkurencia znamená väčšiu efektivitu a lepšiu starostlivosť o klientov a tiež nižšie poistné. Druhé podstatné posolstvo správy je varovanie pred častými zmenami systému. Chvíľu trvá, než sa dostavia pozitívne efekty zmien.

Ak dôjde k zjednoteniu zdravotných poisťovní, aká by bola vaša reakcia?

Z toho čo viem mi zatiaľ vychádza, že toto je vládny plán. Môžem jasne povedať jednu vec: ak Achmea spraví investíciu, našou povinnosťou je ju ochraňovať. Využijeme všetky právne možnosti na jej ochranu. Ak vláda nezmení svoj pohľad, ktorý by mohol byť pre Achmeu negatívny, je našou a mojou povinnosťou spraviť potrebné kroky na obranu našej investície.

Aká je najbližšia budúcnosť zdravotnej poisťovne Union?

Chceme jednoznačne ostať pôsobiť na trhu. Achmea momentálne podala návrh na ÚDZS na stiahnutie časti kapitálu zo Slovenska. Investovali sme tu 72 miliónov eur, čo je viac než potrebujeme, časť z toho si teraz berieme naspäť. Ide o financie zo základného imania, ktoré Achmea investovala od roku 2006 do vybudovania Union zdravotnej poisťovne, nejde teda o finančné zdroje z povinných zdravotných odvodov poistencov, určených na zdravotnú starostlivosť. Tento krok nijako neovplyvní ani úroveň likvidity zdravotnej poisťovne Union, ani rozsah či kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Ilustračné foto na titulke - Achmea