Keby sa voľby konali koncom februára, vyhral by ich so ziskom 39,7 percenta hlasov Smer-SD, v parlamente by obsadil 75 poslaneckých miest a mohol by vládnuť s ktoroukoľvek politickou stranou. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Rozhlas a televíziu Slovenska uskutočnila agentúra Focus. Druhú priečku si udržalo KDH, ktoré by volilo 10,4 percenta respondentov a v Národnej rade (NR) SR by tak kresťanskí demokrati obsadili 20 kresiel.

Tretie miesto obsadil so ziskom siedmich percent hlasov Most-Híd, v parlamente by bugárovcom patrilo 13 stoličiek. Na ďalších miestach sa nachádzajú nové politické subjekty - Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti chce voliť 6,7 percenta respondentov a stranu 99 percent - občiansky hlas 5,2 percenta ľudí. V snemovni by im preto patrilo 13, respektíve 10 hlasov.

Tesne nad čiarou zvoliteľnosti sa ocitli zhodne so ziskom 5,1 percenta SDKÚ-DS a SaS. Dzurindovci by tak získali 10 parlamentných kresiel a liberálom by ich patrilo 9. Martin Slosiarik z agentúry Focus pripomenul, že prieskum nezachytil kauzu preverovania podpisov pod petíciu za vznik 99 percent a reakciu SaS na stretávanie ich lídra Richarda Sulíka s podnikateľom Mariánom Kočnerom zachytil len okrajovo. Volebné výsledky sa od prieskumu môžu líšiť aj vďaka veľkému počtu nerozhodnutých voličov. Tretina respondentov prieskumu ešte nebola rozhodnutá.

Tesne pred bránami parlamentu by so 4,7 percenta hlasov skončila SNS, SMK by dostala 3,9 percenta hlasov. Obe strany by teda mali nárok na štátny príspevok za hlasy. Bez príspevku by skončila Strana slobodné slovo - Nory Mojsejovej, vďaka zisku 2,5 percenta hlasov by jej však štát vrátil kauciu.

Nad jedno percento voličov by svoj hlas dalo aj KSS (1,5 percenta), ĽS-HZDS (1,3 percenta), Právu a spravodlivosti (1,3 percenta), Zmene zdola - Demokratickej únii Slovenska (1,2 percenta) a Ľudovej strane - Naše Slovensko (1,1 percenta). Ostatné strany by dostali menej ako jedno percento hlasov.

Prieskum agentúra uskutočnila v dňoch 21.-27. februára na reprezentatívnej vzorke 1 036 respondentov, ktorú výskumníci vybrali metódou kvótneho výberu. Respondenti odpovedali na otázku: "Predstavte si, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany. Ktorej strane by ste dali svoj hlas?" Voliť by nešlo 14,1 percenta respondentov a až 32,5 percenta povedalo výskumníkom, že nevedia, koho budú voliť alebo im to nechceli prezradiť.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Ľudovít Vaniher