Aktualizované 27. septembra o 17:53 o oficiálne stanovisko SaS
Vedenie najsilnejšej vládnej strany SDKÚ-DS navrhlo spôsob, akým chce nakloniť liberálov z SaS v prospech eurovalu. Prezídium strany dnes ponúklo koaličným partnerom výmenný obchod. V dodatku ku koaličnej zmluve by sa zaviazali, že zahlasujú za zmeny v dočasnom eurovale, za čo by získali priestor zablokovať akúkoľvek ďalšiu pôžičku z neho konkrétnej krajine. Pokus o takúto dohodu však nenašiel u liberálov pochopenie a rýchlo ho zmietli zo stola.
"O všetkých nových záväzkoch SR, vyplývajúcich z tejto rámcovej zmluvy a jej dodatku bude SR rozhodovať len so súhlasom vlády a výboru NR SR pre financie a rozpočet," povedal novinárom predseda SDKÚ-DS a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. SaS by však sama zablokovať pôžičku nemohla, návrh totiž priamo nepočíta s právom veta pre jednotlivé strany. Šéf najsilnejšej vládnej strany ale nevylúčil, že by sa mohlo v dodatku ku koaličnej zmluve zakotviť aj takéto ustanovenie. V parlamentnom finančnom výbore pôsobí 13 poslancov, z toho šiesti za opozičný Smer-SD, traja z SDKÚ-DS, dvaja zo SaS a po jednom majú Most-Híd a KDH.
"Oficiálna ponuka SDKÚ-DS predstavuje výrazne užší priestor pre možnú dohodu ako ponuka ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS), ktorú prezentoval na koaličnej rade v Častej–Papierničke, a ktorú SaS opakovane odmietla," reagovala SaS na svojej internetovej stránke. Pôvodná ponuka podľa nich hovorila o prerokovávaní každej pôžičky z eurovalu v parlamente pri súčasnom práve veta každej z koaličných strán. Strana poznamenala, že Dzurindov návrh by umožnil SaS hravo prehlasovať.
KDH naopak myšlienku privítalo. "Navrhované riešenie je konštruktívnym krokom. Je v línii, ktorú KDH dlhodobo presadzuje. Pomoc za prísne stanovených podmienok a na základe vnútroštátneho súhlasu," reagovala na návrh SDKÚ-DS koaličná strana KDH prostredníctvom svojho hovorcu Mateja Kováča.
Koaličná štvorka tak stále nenašla potrebných 76 poslaneckých hlasov na schválenie eurovalu. V koalícii sa medzičasom začalo hovoriť o možnosti spojiť hlasovanie o eurovale s rozhodnutím o vyslovení dôvere kabinetu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Liberáli s takýmto postupom nesúhlasia.
Od dnešného rokovania špičiek SDKÚ-DS sa očakávalo, že budú diskutovať práve o prípadnom spojení hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde. Podľa M. Dzurindu prezídium túto tému prebralo len okrajovo, pretože naďalej vidí priesto na nájdenie kompromisu vo vnútri koalície. Premiérka ešte pred začiatkom prezídia odkázala, že spájať euroval a dôveru vláde by bolo predčasné. O eurovale by mal parlament rozhodovať koncom októbra.
Koalícia zatiaľ nemá istú ani podporu štvorice poslancov z hnutia Obyčajní ľudia, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke SaS. Ich líder Igor Matovič (nezávislý poslanec) dnes vyhlásil, že ak by sa euroval spojil s dôverou vláde, kvarteto by sa hlasovania nezúčastnilo. Sú totiž proti eurovalu, no zároveň podporujú Radičovej vládu. I. Matovič však tiež tvrdil, že by si vedel predstaviť súhlas so záchranným fondom, ak by bolo splnených viacero podmienok. A dodal, že väčšou hrozbou ako schválenie alebo neschválenie eurovalu je pre neho návrat Roberta Fica a Jána Slotu k moci.
Na odsúhlasenie posilnenia dočasného záchranného fondu eurozóny dnes slovenských politikov vyzval aj nemecký prezident Christian Wulff, ktorý sa v Bratislave stretol s Ivanom Gašparovičom. "Je potrebné držať spolu, byť solidárni," poznamenal. Slovenská hlava štátu sa bude zrejme ešte pred hlasovaním o zmenách v eurovale chcieť stretnúť so zástupcami politických strán. Nevylúčil ani vystúpenie v parlamente.
Foto na titulke - TASR / Pavel Neubauer