Druhou najsilnejšou stranou sa stalo KDH

Prepad popularity SDKÚ-DS pred marcovými voľbami potvrdili ďalšie dva prieskumy.  Agentúra Focus strane Mikuláša Dzurindu namerala preferencie 8,2 percenta, podľa konkurenčného Polisu Slovakia by SDKÚ-DS volilo 7,7 percenta rozhodnutých voličov. Teda približne toľko ako Most-Híd. Stúpajú naopak Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (6,8 a 7,2 percenta). Smer mal v oboch anketách preferencie nad 41 percent.

V parlamentných voľbách v roku 2010 pritom dokázala SDKÚ-DS získať 15,42 percenta hlasov, po voľbách jej Focus nameral 18 percent. Aj pred predchádzajúcimi voľbami zaznamenala strana spočiatku pokles preferencií, a to po kauze netransparentného financovania strany prostredníctvom firiem z daňových rajov. Hrozbu však dokázala zvládnuť. M. Dzurinda sa vzdal kandidatúry a stranu do volieb napokon viedla Iveta Radičová.

Tentoraz však kauza Gorila zastihla SDKÚ-DS nepripravenú. „Modrým“ sa zatiaľ nepodarilo urobiť nič, čo by odchod voličov zastavilo. Ján Figeľ naopak už neváhal vyhlásiť, že sa kresťanskí demokrati stávajú novým lídrom pravice.

Preferencie podľa Focusu (%)

január 2012 (20.-27.1.)

mandáty

január 2012 (9.-16.1.)


december 2011

Smer-SD

41,4

72

41,8

43,9

KDH

9,4

16

9,3

10,0

SDKÚ-DS

8,2

14

8,3

10,2

SaS

7,6

13

6,4

5,6

Most-Híd

7,2

13

6,4

8,3

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

6,8

12

5,2

5,8

SNS

5,6

10

4,8

5,6

99 percent

4,3

-

4,6

-

SMK

3,0

-

3,4

2,8

ĽS-HZDS

1,5

-

1,5

2,1

Prameň: Focus, (posledný prieskum 20.-27.1. 2012, 1141 respondentov)

Preferencie podľa Polis Slovakia

strana

Smer-SD

KDH

SDKÚ-DS

Most-Híd

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

SaS

preferencie

41,5

11,0

7,7

7,7

7,2

6,3

mandáty

77

20

14

14

13

12

Prameň: Polis Slovakia, TA3

Vladimír Mečiar súperí s Norou Mojsejovou

Najnovší prieskum agentúry Focus priniesol ešte jeden poznatok. ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara opäť predbehla Stranu slobodné slovo - Nory Mojsejovej. Za ĽS-HZDS by hlasovalo 1,5 percenta voličov, za druhú menovanú 1,1 percenta. V predchádzajúcej ankete malo naopak viac priaznivcov zoskupenie košickej podnikateľky s preferenciami 1,6 percenta k 1,5 percenta.

Hoci kedysi dominantná politická strana na Slovensku ĽS-HZDS stratila takmer akúkoľvek politickú váhu, na svojej internetovej stránke je aj v týchto dňoch rovnako aktívna ako v časoch vládnutia. Napríklad v utorok pribudli štyri nové vyhlásenia či oznamy. Strana v nich napríklad kritizovala "protipirátsku" dohodu ACTA či lákala na rozhovor s V. Mečiarom v TA3.

Polícia je voči demonštrantom zmierlivá

Vyhrážanie sa trestným oznámením strojcom protestu proti kauze Gorila je zatiaľ skôr výnimkou. Policajný viceprezident Ľubomír Ábel dnes organizátorom piatkových protestov odkázal, aby sa na policajných funkcionárov obrátili s dôverou a dohodli si s nimi spoluprácu. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) považuje za adekvátne, že polícia proti demonštrantom v piatok pred parlamentom nezasiahla. Poznamenal, že pri lietaní banánov a vajíčok nič nehrozí.

Ďalšie demonštrácie proti korupcii politikov sú na piatok okrem Bratislavy naplánované aj v Košiciach, Prešove, Žiline, Trenčíne, v Nitre a vo Zvolene.

Jana Dubovcová nebude na kandidátke SDKÚ-DS

Nastupujúca verejná ochrankyňa práv a bývalá sudkyňa Jana Dubovcová nebude kandidovať v marcových voľbách za SDKÚ-DS. Dôvodom je práve zvolenie do novej funkcie. Zverejnenie spisu Gorila v tomto prípade asi nemá prsty – poslankyňa svoj zámer nekandidovať ohlásila aj začiatkom decembra. Teda ešte predtým, než sa Gorila objavila na internete. J. Dubovcovej patrilo na kandidátke 24. miesto.

SDKÚ sa nedarí zvrátiť pád

Otvorenosťou proti Gorile

Tri mimovládne organizácie oslovili politické strany, či by sa nezaviazali v prípade úspechu vo voľbách predložiť pripravené návrhy na sprísnenie kontroly financovania politických strán. Ako sa politici k nápadom postavia, chcú Transparency International Slovensko (TIS), Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) verejne vyhodnotiť 15. februára.

Rafaelovi Rafajovi prekážajú dvojjazyčné názvy

SNS sa chystá na Ústavnom súde napadnúť vládou schválený zoznam obcí, kde sa môžu používať viacjazyčné názvy. Poslanec Rafael Rafaj tvrdí, že zoznam možno podľa nového znenia zákona vypracovať až po dvoch po sebe nasledujúcich sčítaniach ľudu, teda najskôr v roku 2021. Zoznam vláde predložil vicepremiér Rudolf Chmel z Mosta-Híd.

Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.

Staršie články nájdete tu.

Ilustračné foto - SITA / Ľudovít Vaniher

Ilustračné foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo