Plénum europarlamentu v Štrasburgu schválilo vo štvrtok správu europoslanca Roberta Hajšela k Európskej vodíkovej banke.
Vodík môže hrať kľúčovú úlohu v dekarbonizácií priemyselných odvetví ako je napríklad výroba ocele, hnojív alebo cementu či petrochemických výrobkov. Pre slovenský priemysel sú tieto odvetvia kľúčové a vodík im pomôže znižovať uhlíkovú stopu.
„Absolútnou prioritou musí byť podpora domácej produkcie vodíka, na úkor dovozu z tretích krajín. Len tak prispejeme k budovaniu strategickej autonómie slovenského a európskeho priemyslu, zvyšovaniu jeho konkurencieschopnosti a vytváraniu nových kvalitných pracovných miest v priemysle na Slovensku a v Európe,“ uviedol Hajšel, ktorý pôsobí ako hlavný spravodajca europarlamentu.
Pôvodný návrh eurokomisie hovoril výhradne o zelenom vodíku. „To by pre Slovensko nebolo nevýhodné," upozornil europoslanec. Zároveň dodáva, že profitovať z európskej podpory nemôžu len veľké a pripravené krajiny ako Nemecko, Holandsko, Dánsko, Švédsko, ktoré sú vo výrobe vodíka popredu.
„Do úvahy bude po novom brať eurokomisia aj vodík vyrobený z jadra a zemného plynu, čo je pre Slovensko kľúčové,“ avizoval Hajšel. Na výrobu zeleného vodíka nemá krajina dostatok kapacít.
Robert Hajšel podporil aj myšlienku regionálnych aukcií, ktoré majú zabezpečiť spravodlivé rozdelenie zdrojov medzi spoločnosti vo všetkých členských štátoch Únie.