Členské krajiny sa na júnovom summite EÚ potom, čo zamietli májový návrh Európskej komisie na povinné prerozdelenie 40-tisíc osôb s právom na medzinárodnú ochranu, zaviazali podeliť sa za dva roky o rovnaký počet na dobrovoľnom základe. K faktickému spustenie plánu bolo ale treba počkať na vyjadrenie europoslancov, ktorí tak urobili len minulý týždeň.
Pri sčítaní dobrovoľných ponúk sa zatiaľ diplomati Luxemburska, ktoré teraz EÚ predsedá, dostali len k číslu okolo 32 500. Keďže sa však jedná o dvojročný program, pre tento rok je 20-tisíc miest medzi členskými štátmi k dispozícii. Diplomati predsedníckej krajiny ale uisťujú, že do konca roka sa im zostávajúcich necelých 8-tisíc miest podarí zabezpečiť.
Imigranti budú kontrolovaní
Premiestnení môžu byť len presne identifikovaní žiadatelia o medzinárodnú ochranu, pri ktorých je veľká pravdepodobnosť, že v prijímajúcom členskom štáte únie azyl získajú. V praxi to znamená len Sýrčanov, Iračanov a Eritrejčanov, ktorí boli alebo budú v Taliansku alebo v Grécku zaregistrovaní medzi tohtoročným 15. augustom a 16. septembrom 2017. Finálne rozhodnutie o azyle bude robiť prijímajúci štát EÚ, čo by malo zmenšiť tlak na migračné systémy únijných krajín bezprostredne čeliacich prívalu utečencov.
Luxemburský minister zahraničia a pre migráciu Jean Asselborn formálne schválenie rozdelenia prvých utečencov privítal s tým, že teraz tiež existuje právny základ na zriadenie centier v Taliansku a v Grécku, kde budú žiadatelia o azyl rýchlo zaregistrovaný a ich žiadosti vybavované.
Povinné kvóty sa nepáčia
Ministri vnútra EÚ ale predovšetkým diskutujú o novom návrhu komisie, ktorá svoj jarný krok v septembri rozšírila o ďalších 120-tisíc osôb. Tentoraz by išlo o premiestnenie nielen z Talianska a z Grécka, ale aj z Maďarska. Štáty zo stredu a východu únie, vrátane Slovenska, nové plány na „povinné kvóty na utečencov“ odmietajú.
Za každého žiadateľa o azyl krajiny, ktorá túto osobu v rámci programu prevezme, má nárok 6-tisíc eur.