Členské krajiny by mali prijať spoločnú ústavnú zmluvu, a kto bude proti, má z únie vystúpiť. Presvedčený je o tom M. Schulz, ktorý to povedal vo svojom vystúpení na zjazde SPD v Berlíne.
Po nepriaznivom výsledku volieb sa táto strana chystala do opozície, no rokovania konzervatívcov Angely Merkelovej s liberálmi a zelenými stroskotali. Po tlaku zo strany prezidenta F. Steinmeiera začali s A. Merkelovou rokovať o vytvorení dvojčlennej koalície.
Z tejto pozície by mali výrazný vplyv na smerovanie Európskej únie. M. Schulz na sneme strany predstavil svoju víziu, ktorú členovia viacnásobne ocenili potleskom.
Radikálny návrh
„V najbližších rokoch pôjde o budúcnosť Európskej únie,“ myslí si M. Schulz, podľa ktorého už nestačí robiť len drobné reformy, ale je potrebné nájsť odvahu k zásadným zmenám.
„Chcem, aby existovala európska ústavná zmluva, ktorá vytvorí federálnu Európu,“ nechal sa počuť šéf SPD, podľa ktorého by „Spojené štáty európske“ mali uzrieť svetlo sveta do roku 2025.
Ústavnú zmluvu by podľa neho mal spolu s občanmi vypracovať konvent. „A až ju budeme mať, tak musí byť predložená v členských krajinách k hlasovaniu. Kto bude proti, ten pôjde z Európskej únie preč,“ predstavil M. Schulz svoj pomerne radikálny návrh.
Klimatické zmeny, terorizmus, daňové úniky
„Európa je naša životná poistka,“ podotkol s tým, že národné štáty už na mnoho úloh jednoducho nestačia. Len spojená a rozhodná Európa podľa neho môže čeliť klimatickým zmenám, daňovým únikom veľkých firiem alebo terorizmu a migrácii.
Bývalý šéf Európskeho parlamentu v prejave, ktorý bol často oceňovaný potleskom delegátov, tiež tvrdo kritizoval vlády Poľska a Maďarska.
„Pozrite sa, čo sa deje v Poľsku, kde sú naše spoločné hodnoty systematicky narúšané,“ poznamenal. Aj Maďarsko sa podľa neho stále viac vzďaľuje od európskeho spoločenstva.