Francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi sa naskytne príležitosť napraviť pokazené francúzsko-americké vzťahy a pomôcť tým aj Európe, píše agentúra Bloomberg.
Macronova nadchádzajúca návšteva Washingtonu by sa mohla niesť v pozitívnejšom duchu, než nedávny telefonát medzi nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a americkým prezidentom Joeom Bidenom.
Títo dvaja lídri spolu hovorili o Scholzovej ceste do Číny, za ktorú si vyslúžil pomerne rozsiahlu kritiku. Obaja takisto vyjadrili svoje „zdieľané“ odhodlanie udržať medzinárodný poriadok založený na pravidlách.
Každý na inej lodi
Ani tieto diplomatické zdvorilosti však nezakryjú priepasť medzi Spojenými štátmi a Nemeckom, ktorú má na svedomí odlišné vnímanie Číny. Kým Washington ju považuje za svojho najväčšieho rivala, vláda v Berlíne by si s ňou chcela udržať nadpriemerné obchodné vzťahy.
Bezpochyby ide o jeden z problémov, ktorý narúša vzťahy medzi Spojenými štátmi a EÚ, ktoré sa ešte stále zotavujú z éry panovania bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa pozorovateľov však existuje riziko kolízie.
Biely dom už, dúfajme, nevníma Európu ako svojho nepriateľa, ktorý sa voľne vezie na americkej bezpečnosti, generuje zisky z vývozov za podhodnotené euro a svoje dodávky energie zveruje do rúk Ruska.
Spojené štáty aj EÚ sú z geopolitického hľadiska v otázke invázie na Ukrajinu konečne na tej istej vlne, o čom svedčí aj skutočnosť, že Nemecko je ochotné začať míňať viac peňazí na obranu a menej na ruský plyn.
Aj napriek tomu panuje vo Washingtone názor, že EÚ nekoná dosť. Neposiela Kyjevu dosť vojenskej či finančnej pomoci a ani k Číne nepristupuje dostatočne tvrdo.
Blok považuje Peking za partnera, konkurenta a súpera zároveň, čo je podľa Bieleho domu až príliš zmätočné. „Pokiaľ ide o Čínu, Európa nie je na tej istej lodi,“ povedal Benjamin Rhodes, ktorý pôsobil v administratíve bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu ako poradca.
Macronova šanca
V rámci Európy rastie odpor k rozširujúcej sa ekonomickej nerovnosti so Spojenými štátmi. Nový zákon z dielne Washingtonu týkajúci sa dotácií na elektrické vozidlá jatrí rany únijných výrobcov.
Macronovi sa však naskytla príležitosť, vďaka ktorej môže zlepšiť transatlantické vzťahy. Biden ho totiž 1. decembra privíta v Bielom dome na štátnej návšteve.
Jednou z výziev, ktorým bude francúzsky prezident čeliť, bude dokázať Spojeným štátom, že by k Francúzsku a Európe mali pristupovať ako k partnerom, a nie bezvýznamným hráčom. Macrona však bude zaiste mátať fiasko týkajúce sa dohody AUKUS, keď sa Austrália vlani rozhodla uprednostniť jadrové ponorky s britskou a americkou technológiou a vypovedala zmluvu s francúzskou spoločnosťou Naval Group v hodnote 50 miliárd eur.
Macron by mal vo Washingtone nielenže prisľúbiť väčšiu pomoc Ukrajine, ale sa aj pokúsiť nájsť spoločnú reč, pokiaľ ide o Čínu či situáciu v indo-pacifickom regióne. Francúzsko je jedinou únijnou mocnosťou, ktorá má v tejto oblasti zastúpenie. Podľa Camille Grandovej z Európskej rady pre zahraničné vzťahy sa v indo-pacifickom regióne nachádza sedemtisíc príslušníkov francúzskej armády a 1,5 milióna francúzskych občanov.