Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok zdôraznil svoju silnú podporu plynovodu, ktorý spojí Pyrenejský polostrov so strednou Európou. Berlín sa snaží znížiť svoju závislosť od dodávok komodity z Ruska.
Hovorí o veľkej európskej plynárenskej sieti
Scholz po rozhovoroch so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom uviedol, že navrhované prepojenie potrubí vedúce cez Portugalsko, Španielsko a Francúzsko bude životne dôležité z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska.
„Chcem opäť zdôrazniť, že veľmi podporujem vytvorenie takéhoto spojenia," povedal nemecký kancelár novinárom, keď sa ho pýtali na oživenie zaniknutého projektu známeho ako MidCat.
Podľa Scholza takýto plynovod by mohol zmierniť výpadky ruských dodávok v dôsledku vojny na Ukrajine. Moskva totiž v reakcii na podporu Kyjeva zo strany Západu zredukovala dodávky plynu do Európy. Nový plynovod by v budúcnosti mohol prepravovať aj „zelený" vodík.
Scholz pripomenul, že súčasná kríza jasne ukázala, aká dôležitá je európska spolupráca v oblasti energetiky.
„Prispieva k tomu, že dokážeme zabezpečiť väčšiu stabilitu pre naše spoločnosti a ekonomiky, pre občanov, pre firmy," vyhlásil a dodal, že by bolo preto skvelé vytvoriť veľkú európsku plynárenskú sieť.
Prepojenie potrubí je prioritou
Sánchez, ktorý presadzuje oživenie projektu plynovodu, spájajúceho katalánske Pyreneje s Francúzskom, poznamenal, že európskej infraštruktúre veľmi chýba možnosť zvýšenia dodávok zo západu na východ. A na spoločnej tlačovej konferencii so Scholzom vyhlásil, že je „veľmi vďačný, že nemecký kancelár zdieľa víziu potreby posilniť toto prepojenie prostredníctvom plynovodu".
Sánchez povedal tiež, že Španielsko a Portugalsko sú pripravené urobiť všetko pre to, aby pomohli krajinám, ktoré v súčasnosti najviac trpia závislosťou od ruského plynu a energetickým vydieraním ruského prezidenta Vladimira Putina.
Navrhovaný plynovod by bol podobný zaniknutému projektu MidCat, ktorý mal spojiť Portugalsko a Španielsko s Francúzskom, ale vyvolal odpor environmentálnych skupín a bol zastavený v roku 2019.
Francúzsko však zostáva vlažné voči plynovodu, čo prinútilo Sáncheza navrhnúť, aby bolo možné viesť potrubie cez Taliansko namiesto Francúzska.
Španielsko má v súčasnosti šesť terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG) a jeho spracovanie. Tento plyn prichádza po mori, čo by mohlo pomôcť zvýšiť jeho dovoz.
Má však len dve prepojenia a len s nízkou kapacitou s francúzskou plynárenskou sieťou, ktorá má spojenie so zvyškom Európy.
Portugalský premiér António Costa tiež povedal, že takéto prepojenie potrubí na Pyrenejskom polostrove so strednou Európou je „prioritou".