Nemecká ekonomika vo 4. kvartáli len tesne unikla recesii, keď zaznamenala nulový medzikvartálny rast. V 3. štvrťroku klesla o 0,2 percenta a v prípade, že k poklesu by došlo aj v poslednom štvrťroku minulého roka, skĺzla by do technickej recesie. Na vývoj nemeckého hospodárstva výrazne vplýva obchodný spor medzi Čínou a USA a blížiaci sa odchod Británie z Európskej únie, keďže nemecká ekonomika je výrazne exportne orientovaná.

O. Scholz je však presvedčený, že v nasledujúcom období by ekonomika mala zaznamenať mierny rast. „Ako globálne, tak európske aj nemecké údaje, všetky naznačujú utlmený, napriek tomu vzostupný trend,“ povedal v pondelok pre rozhlasovú stanicu Inforadio.


Údaje z minulého týždňa ukázali, že podnikateľská dôvera v Nemecku vo februári klesla, už šiesty mesiac po sebe, pričom dosiahla najnižšiu úroveň za viac než štyri roky. Nemecké firmy dali v prieskume najavo najmä obavy z prípadných neúspešných rokovaní medzi Čínou a USA, čo by sa odrazilo na ďalších možnostiach ich exportu.

Bez ohľadu na ďalší vývoj v obchodných vzťahoch vo svete však O. Scholz uviedol, že vláda neplánuje ani po stagnácii ekonomiky zvýšiť výdavky. Dodal, že Berlín potrebuje dostatočné rezervy v prípade nástupu vážnej hospodárskej krízy.