Nemecký spolkový kancelár Olaf Sholz aj napriek energetickej kríze spôsobenej vojnou na Ukrajine upozornil na ciele Nemecka v oblasti klímy.
Scholz označil za trpké, že Nemecko musí z dôvodu ruského útoku na Ukrajinu využívať aj elektrárne, ktoré už vyradilo z prevádzky. „Je to však len na veľmi krátky čas," povedal spolkový kancelár vo svojom sobotnom videoposolstve.
Nemecko podľa Scholza už v boji s klimatickou krízou vyvíja úsilie. Pripomenul, že krajina potrebuje veternú energiu získanú z turbín na mori i na pevnine, solárnu energiu a biomasu na výrobu elektrickej energie a vodíka - s cieľom dosiahnuť priemyselnú budúcnosť bez emisií CO2. „Chceme to dosiahnuť do roku 2045," dodal.
„Nemecko je jednou z najúspešnejších industrializovaných krajín, čo znamená, že v súčasnosti máme aj vysoké množstvo emisií oxidu uhličitého. Preto musíme vyvinúť úsilie a my ho vyvíjame," povedal. Cieľom má byť, aby Nemecko ako jedna z prvých krajín bolo uhlíkovo neutrálne a zároveň celosvetovo konkurencieschopné.
Nemecký Spolkový snem (Bundestag) vo štvrtok 7. júla schválil návrh zákona na podporu rýchlejšieho rozširovania obnoviteľnej energie v Nemecku. To je jedným z hlavných klimatických cieľov vládnej koalície nemeckého kancelára Scholza, ktorej súčasťou je aj strana Zelených.
Nemecká vláda sa zároveň snaží znížiť závislosť na dovoze ruských fosílnych palív.