Slovenská akadémia vied (SAV) považuje očkovanie proti ochoreniu Covid-19 za zmysluplné a spoločensky nevyhnutné. Odporúča ho všetkým obyvateľom Slovenska, ktorých zdravotný stav to umožňuje a ktorým záleží na tom, aby pred touto chorobou ochránili seba aj ostatných. Vyplýva to zo stanoviska SAV k vakcinácii proti ochoreniu Covid-19, ktoré TASR poskytla Katarína Gáliková z referátu pre komunikáciu a médiá SAV.

,,Vakcináciu považujeme za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení. Očkovanie je univerzálnym, vedecky dokázaným mechanizmom 'tréning' imunitného systému na rozoznanie infekcie a zabránenie vzniku ochorenia. Uvedeniu vakcíny do praxe vždy predchádza dôsledné klinické skúšanie na desiatkach tisícok dobrovoľníkov a dôsledná analýza účinnosti a najmä bezpečnosti vakcíny nezávislými národnými a nadnárodnými inštitúciami," vysvetľujú odborníci zo SAV v stanovisku, pričom dodávajú, že vakcinácia proti ochoreniu Covid-19 je veľkým prínosom pre jedinca aj pre celú spoločnosť.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Celoplošné testovanie nechcú ani ďalší koaliční partneri, rokovanie vlády nebolo

Vakcína podľa odborníkov očkovanú osobu ochráni pred vznikom a/alebo ťažkým priebehom ochorenia. ,,Prevenciou vzniku ochorenia Covid-19 tiež ochráni pred nepriaznivými zdravotnými následkami, ktoré môžu dlhodobo pretrvávať po prekonaní infekcie vírusom SARS-CoV-2, čím zvýši kvalitu života očkovanej osoby. Vakcináciou navodený pokles chorobnosti odľahčí záťaž zdravotníctva a umožní obnoviť liečbu pacientov s inými ochoreniami, ktorá bola kvôli pandémii odložená alebo prerušená," zdôrazňujú vedci.

V stanovisku sa vedci vyjadrujú aj k bezpečnosti vakcín. ,,Na Slovensku sa v súčasnosti používa vakcína na báze mRNA, ktorá kóduje S proteín vírusu SARS-CoV-2 (Pfizer/BioNTech). mRNA je zabalená v lipidickej nanočastici, ktorá zvyšuje jej stabilitu a zlepšuje účinnosť. Klinické skúšky preukázali jej dobrý bezpečnostný profil a účinnosť 52 percent po 12 dňoch od prvej dávky a 95 percent po siedmich dňoch od druhej dávky," uvádza sa v stanovisku. Vedci tiež pripomínajú, že po dosiahnutí určitého percenta očkovaných osôb v populácii (zvyčajne sa udáva viac než 70 percent) vakcinácia navodí kolektívnu imunitu, čím obmedzí šírenie vírusu a zabráni infekcii osôb, ktoré nemôžu byť očkované zo zdravotných dôvodov, výsledkom čoho bude nepriama záchrana ich životov.

Na snímke poslanci počas zasadnutia 18. schôdze parlamentu v utorok 8. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Poslanci schválili balík zmien súvisiaci s druhou vlnou pandémie i očkovaním

,,Vakcinácia je jediné efektívne a eticky akceptovateľné východisko z pandémie, ktoré nám otvorí návrat do normálneho života a umožní oživenie spoločenských a ekonomických aktivít, vrátane vzdelávania," uvádza sa v závere stanoviska SAV, ktoré vypracovali vedúci vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV a reprezentuje oficiálny názor SAV s podporným vyjadrením členov Predsedníctva SAV. Stanovisko sa opiera o vedecké fakty a medicínske dôkazy pochádzajúce z hodnoverných a verejne dostupných zdrojov.