Ako informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, inštitúcie nemôžu nakladať s peniazmi na nákup techniky, služobné cesty si zamestnanci hradia z vlastného vrecka, nie je možné zapájať sa do projektov či grantov.

„Nezanedbateľná je duševná ujma. V situácii, keď vedci necítia podporu zo strany štátu, ale čelia nezmyselným prekážkam, je atraktivita tohto povolania vážne ohrozená,“ tvrdí SAV.

Akadémia mala do 1. apríla 2018 predložiť na ministerstvo školstva prvé podklady potrebné na transformáciu inštitúcií z rozpočtovo príspevkových organizácií na verejné výskumné inštitúcie a do 31. mája kompletnú dokumentáciu.

Ministerstvo školstva tvrdí, že našlo v dodaných podkladoch asi 40 nezrovnalostí. „Ešte 21. mája sme zaslali SAV výzvu na doplnenie potrebnej dokumentácie, ale doklady nie sú kompletné dodnes, nebolo preto možné vykonať registráciu,“ povedala šéfka rezortu školstva Martina Lubyová ešte 10. júla na brífingu a dodala, že ministerstvo „potrebuje, aby SAV dodala vnútorné predpisy jednotlivých ústavov a ich zoznam majetku”.

Podľa ministerstva školstva je zarážajúce a smutné zároveň, že SAV, ktorá od roku 2014 sama participovala na príprave zákona, ktorý upravuje proces transformácie ústavov na verejné výskumné inštitúcie, vo svojej štvrtkovej tlačovej správe priznáva, že sa prvýkrát na ministerstvo obrátila až v polovici februára, teda päť a pol mesiaca po nadobudnutí účinnosti zákona.

Rovnako SAV v tlačovej správe priznáva, že nedodala ministerstvu všetky potrebné dokumenty do zákonom stanoveného termínu, teda do 31. mája 2018, dokonca doteraz neeviduje ministerstvo všetky potrebné dokumenty.

„Pre úplnosť dodávame, že problém nie je len v nedodaní vnútorných predpisov, ale najmä v nedodaní identifikácie majetku, pohľadávok, iných majetkových práv, ktoré mali byť pre úspešný proces transformácie dodané do 31. mája 2018,“ píše sa v stanovisku rezortu školstva, ktoré zaslal odbor komunikácie a protokolu.