Saudskoarabská realitná spoločnosť Magnom Properties plánuje začiatkom budúceho roka začať výstavbu 50-poschodovej administratívnej budovy v novom hlavnom meste Egypta, ktorá bude ako prvá na svete využívať čistú vodíkovú energiu a bude prvým mrakodrapom s nulovými emisiami uhlíka na Blízkom východe a v severnej Afrike. Očakáva sa, že investícia bude vo výške jednej miliardy dolárov, uviedla agentúra Reuters. Nové hlavné mesto Egypta sa buduje od základov v púšti východne od Káhiry.
Magnom, dcérska spoločnosť priemyselnej skupiny Rawabi Holding, verí, že jeho budova so sofistikovaným dizajnom priláka medzinárodnú klientelu. Projekt sa nazýva Forbes International Tower a dokončenie budovy je naplánované na rok 2030.
Projekt je zároveň stávkou na čistý vodík, ktorý sa vyrába z obnoviteľných zdrojov energie a zatiaľ sa vo veľkom meradle príliš nepresadil. Egypt sa snaží získať pozíciu centra zelenej energie.
Ministerstvá sa už presťahovali do nového egyptského hlavného mesta od júla 2023. Zatiaľ sa však doň nasťahovalo len málo obyvateľov a výstavba infraštruktúry vrátane železničných tratí pokračuje. Kritici tvrdia, že nové hlavné mesto neslúži bežným Egypťanom.
Cena mrakodrapu a jeho luxusný dizajn sú pre Egypt nezvyčajné. Mrakodrap sa bude nachádzať v obchodnej štvrti, ktorú stavajú Číňania. V pláne je 20 mrakodrapov a celková investícia do štvrte sa očakáva vo výške troch miliárd dolárov.
Na návrhu mrakodrapu sa podieľala mediálna skupina Forbes a chicagskí architekti Adrian Smith a Gordon Gill. Podľa plánov bude vybavený modernými systémami kybernetickej bezpečnosti, dvoma ultrarýchlymi VIP výťahmi a pristávacou plochou pre vrtuľníky. Do fasády budú zabudované solárne panely, ktoré by mali vyrábať 25 percent elektrickej energie, ktorú bude budova potrebovať. Zvyšok elektriny sa bude vyrábať pomocou čistého vodíka, ktorý sa do budovy bude dodávať v tekutej forme. To by malo pomôcť ochrániť budovu pred výpadkami elektrickej energie. Egypt má problémy s chronickými výpadkami elektrickej energie v dôsledku nedostatku zemného plynu.
Nové hlavné mesto je najambicióznejším zo série megaprojektov, s ktorými prišiel egyptský prezident Abdel Fattáh Sísí. Projekty síce naštartovali rozvoj infraštruktúry, ale zároveň zaťažili rozpočet, zvýšili dlh a odčerpali zahraničnú menu, čo vládu prinútilo obmedziť verejné investície pod tlakom Medzinárodného menového fondu.
Investori tvrdia, že vidia potenciál v strategickej polohe Egypta a vysokom počte pracovných síl. Hospodárstvo však dlhodobo brzdí zlé riadenie a nízka produktivita.