Saudská Arábia uvažuje o ponuke Číny na výstavbu jadrovej elektrárne v snahe prinútiť americkú vládu, aby zmiernila svoje požiadavky, ktorými Washington podmieňuje svoju pomoc na ceste púštneho kráľovstva k jadrovej energii. Napísal to americký denník The Wall Street Journal (WSJ), ktorý sa odvoláva na saudskej zdroje oboznámené s touto záležitosťou.

Podľa zdrojov WSJ medzi saudskými oficiálnymi činiteľmi podala čínska štátna spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNNC) ponuku na výstavbu jadrovej elektrárne v saudskoarabskej Východnej provincii blízko hraníc s Katarom a Spojenými arabskými emirátmi (SAE).

Čínske ministerstvo zahraničných vecí správu amerického listu podľa agentúry Reuters nepotvrdilo, jeho hovorca ale na tlačovej konferencii povedal, že Čína bude pokračovať v obojstranne výhodnej spolupráci so Saudskou Arábiou v rôznych oblastiach vrátane civilnej jadrovej energie pri striktnom dodržiavaní medzinárodných záväzkov o nešírení jadrových zbraní.

Čínska CNNC ani ministerstvo zahraničia Saudskej Arábie na žiadosti Reuters o komentár bezprostredne nereagovali.

Diverzifikácia energetiky

Saudská Arábia už dlhší čas usiluje o spoluprácu so Spojenými štátmi pri zavádzaní civilného jadrového programu na svojom území, súčasťou má byť aj normalizácia vzťahov s Izraelom. Americkí predstavitelia už v minulosti uviedli, že sa Spojené štáty podelia o technológiu výroby energie z jadra iba v prípade, že sa Saudská Arábia zaviaže, že nebude obohacovať urán ani ďalej spracovávať plutónium z reaktorov. To sú dva spôsoby, ktoré môžu viesť k výrobe jadrových zbraní.

Saudskí predstavitelia podľa WSJ pripustili, že rokovanie o tejto otázke s Čínou je spôsobom, ako prinútiť administratívu prezidenta Joea Bidena, aby zľavila zo svojich požiadaviek v otázke nešírenia jadrových zbraní. Uviedli tiež, že najradšej by poverili juhokórejský štátny podnik Korea Electric Power stavbou reaktorov a Spojené štáty iba ich prevádzkou bez toho, aby Saudská Arábia musela súhlasiť s kontrolnými mechanizmami pre nešírenie jadrových zbraní.

Saudská Arábia rokovala o jadrovej energii tiež s Francúzskom a Ruskom, píše WSJ. Saúdski činitelia však uviedli, že si nie sú istí, či Francúzsko dokáže technológiu včas dodať, a v prípade spolupráce s Ruskom sa obávajú sankcií.

Saudskí činitelia dodali, že korunný princ Muhammad bin Salmán je pripravený začať s čínskou CNNC čoskoro rokovať, ak sa nevydaria rokovania so Spojenými štátmi, uviedol americký list. Bin Salmán, ktorý Saudskej Arábii de facto vládne, si stanovil získanie jadrovej energie ako jednu zo svojich priorít. Po desiatich rokoch diskusií na túto tému teraz chcú Saudovia do konca tohto roka udeliť kontrakt na výstavbu dvoch reaktorov s výkonom 2,8 gigawatu a postupne postaviť 16 reaktorov v celkovej hodnote 80 až 100 miliárd dolárov.

Spolupráca s Čínou

Saudská Arábia v uplynulom roku posilnila svoje vzťahy s Čínou. V decembri navštívil kráľovstvo čínsky prezident Si Ťin-pching a v marci pomohol Peking sprostredkovať dohodu o obnovení diplomatických kontaktov medzi Saudskou Arábiou a Iránom, jej úhlavným rivalom v regióne.

Napriek tomu sa Saudská Arábia snaží udržať rovnováhu vo svojich vzťahoch s Čínou a Spojenými štátmi, ktoré zostávajú hlavným partnerom kráľovstva v oblasti bezpečnosti, pripomína Reuters.

Izraelský minister energetiky odmieta predstavu, že bude Saudskej Arábii umožnené vyvíjať civilný jadrový program ako súčasť prípadného úsilia Spojených štátov o upevnenie vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou. Izrael všeobecne očakáva, že s ním Washington bude konzultovať akúkoľvek dohodu so Saudskou Arábiou, ktorá by mala dopad na národnú bezpečnosť židovského štátu. Izrael nie je signatárom Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a nevyrába energiu z jadra, všeobecne sa však predpokladá, že vlastní jadrové zbrane.

„Každému je jasné, že ak začnú obohacovať urán na Blízkom východe, budú to chcieť robiť všetci," cituje WSJ lídra izraelskej opozície Jaira Lapida, ktorý tieto slová preniesol na začiatku týždňa.

Ďalšie dôležité správy

Produkcia ropy v Saudskej Arábii.
Neprehliadnite

Saudská Arábia bude pokračovať v zníženej produkcii ropy aj v septembri