Saudská Arábia otvorila svoj prvý obchod s alkoholom v diplomatickej štvrti hlavného mesta Rijád, informoval portál CNBC. Táto správa, ktorú saudskoarabská vláda oficiálne nepotvrdila, znamená veľký prielom pre islamskú absolutistickú monarchiu, kde je alkohol zakázaný od roku 1952.
Obchod je prístupný iba nemoslimským diplomatom a povolenie na jeho kúpu musí byť overené prostredníctvom aplikácie s názvom Diplo. Do diplomatickej predajne nesmú oprávnených návštevníkov sprevádzať ani pozvaní priatelia, ani osoby mladšie ako 21 rokov; v obchode je zároveň prísne zakázané fotografovanie či používanie mobilných telefónov.
Už roky sa v médiách objavujú správy, že saudskoarabské kráľovstvo známe uplatňovaním islamského náboženského práva šaría napokon povolí predaj alkoholu aj mimo zahraničných veľvyslanectiev. Má to byť súčasť širšej kampane za liberalizáciu saudskoarabskej spoločnosti a prilákanie väčšieho počtu zahraničných turistov a expatov.
„Je to malý krok k spusteniu predaja alkoholu nemoslimom v Saudskej Arábii, napríklad v hoteloch a na iných miestach,“ uviedol konzultant, ktorý si vzhľadom na citlivosť témy neželal byť menovaný. Dodal, že jedným z kľúčových cieľov je „vyrovnať sa s problémom pašovania, ktorý sme s diplomatmi odjakživa mali“. Zahraniční pracovníci veľvyslanectiev údajne dovážali alkohol vo veľkých množstvách a potom ho predávali na čiernom trhu.
Saudská Arábia prešla veľkými sociálnymi aj ekonomickými zmenami, po tom čo sa jej de facto vládcom stal korunný princ Muhammad bin Salmán. Jeho program Vízia 2030 v hodnote niekoľkých biliónov dolárov sa snaží zmeniť imidž krajiny, prilákať cestovný ruch a čiastočne zbaviť hospodárstvo závislosti od exportu ropy.
Od jeho nástupu k moci bola zavedená séria liberalizačných reforiem, ktoré umožnili predtým zakázané veci, ako je šoférovanie žien, ich vstup do kín a na koncerty.