Saudská Arábia sa ponúkla, že zaplatí za vybudovanie nových štadiónov v Grécku a Egypte, ak budú oba štáty súhlasiť s tým, že budú spolu s ňou v roku 2030 hostiteľskými krajinami majstrovstiev sveta vo futbale. Na výmenu by sa v Saudskej Arábii konali tri štvrtiny všetkých zápasov, píše POLITICO.

O tejto pôsobivej ponuke spolu v lete 2022 súkromne diskutovali korunný princ Saudskej Arábie Muhammad bin Salmán a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Saudská Arábia je údajne pripravená Grécku a Egyptu „v plnej miere uhradiť náklady“ súvisiace s organizovaním šampionátu, ak sa bude 75 percent všetkých zápasov konať práve v tejto krajine Perzského zálivu.

Nie je jasné, či Grécko a Egypt ponuku prijali, no všetky tri krajiny spoločne pracujú na návrhu, aby sa MS v roku 2030 konali práve u nich.

Kľúčové hlasovanie

Ponuka Rijádu podľa POLITICA v Grécku spôsobí vlnu kritiky, že Saudská Arábia sa účinne snaží využiť svoje astronomicky veľké bohatstvo na to, aby si majstrovstvá kúpila. Dosiahnuť to chce tak, že vytvorí transkontinentálnu koalíciu, ktorá šikovne zneužije hlasovací systém.

Členov futbalovej asociácie FIFA chce Rijád presvedčiť tým, že ak by hlasovanie vyhrala koalícia Saudská Arábia-Egypt-Grécko, tak by sa šampionát konal na troch rôznych kontinentoch, čo by poskytlo geografickú rovnováhu.

Hlavnými rivalmi tejto koalície sú spojenectvo Španielska, Portugalska a Ukrajiny, ktoré reprezentujú Európu, a zoskupenie Argentíny, Paraguaja a Chile zastupujúce Južnú Ameriku.

O tom, kto sa v roku 2030 stane hostiteľom MS vo futbale, rozhodne verejné hlasovanie celého kongresu FIFA zloženého z viac než 200 asociácií z celého sveta.

Hlasy krajín Afriky by mohla v rámci saudskoarabskej snahy o víťazstvo prilákať prítomnosť Egypta a investície Rijádu. Krajiny Ázie by sa potom zrejme pridali. V rámci Európy by sa zas o nejaké tie hlasy mohlo postarať Grécko, a tak má Saudská Arábia vysokú šancu v hlasovaní uspieť.

O hostiteľskej krajine sa rozhodne v roku 2024, pričom k spusteniu rozhodovacieho postupu dôjde ešte tento rok.

Nový svetový poriadok

Organizovanie MS vo futbale by bolo vyvrcholením ambicióznej stratégie Saudskej Arábie o zaujatie dominantnej pozície v rámci veľkých športových podujatí. Tento raz však nejde iba o športovú prestíž, upozorňuje regionálny odborník.

„Saudská Arábia sa strategicky snaží dostať do pozície africko-eurázijského centra nového svetového poriadku,“ tvrdí profesor športovej a geopolitickej ekonómie Simon Chadwick. Podľa neho by to krajine umožnilo uplatňovať si svoju moc a vplyv v rámci rozsiahlej geografickej oblasti, čo chce dosiahnuť budovaním vzťahov s kľúčovými partnermi.

Snahy Rijádu vyvolali v radoch kontrolných orgánov na ochranu ľudských práv značné znechutenie, keďže krajina je známa svojím surovým zaobchádzaním s LGBTQ+ osobami či zahraničnými pracovníkmi.

Ďalšie dôležité správy

Slávnostné požehnanie nových defibrilátorov a ich odovzdanie zástupcom horských stredísk Vysoké Tatry a Jasná pre umiestnenie v lokalitách Hrebienok, Skalnaté Pleso a Chopok JUH. Na snímke finančník, predseda predstavenstva Tatry mountain resorts (TMR) a podpredseda Tatranského okrášľovacieho spolku Igor Rattaj. Tatranská Lomnica, 8. januára 2022. FOTO TASR - Milan Kapusta
Neprehliadnite

Tatry mountain resorts sa uchádza o pozíciu prevádzkovateľa horských stredísk v Saudskej Arábii