Saudská Arábia je na vzostupe najmä vďaka plynulému toku peňazí z ropy. V rámci skupiny 20 hlavných ekonomík zaznamenala najrýchlejšie tempo rastu. To, že kráľovstvo si tento moment užíva, je badať aj na chodbách hotela Ritz-Carlton v Rijáde, kde sa odohráva podujatie Future Investment Initiative.
Cieľom je predstaviť ekonomickú transformáciu v kráľovstve a popýšiť sa faktom, že korunný princ Mohammed Bin Salman má teraz viac peňazí ako kedykoľvek predtým, píše agentúra Bloomberg.
Pre 37-ročného následníka trónu, ktorý sa po vražde saudskoarabského kritika a publicistu Džamála Khashoggiho v roku 2018 opäť dostal z relatívnej izolácie, je to prudký obrat. Sedí na svojom prvom rozpočtovom prebytku, čo mu umožňuje financovať domáce mega projekty a nasmerovať 620 miliárd dolárov z verejného investičného fondu (PIF) do aktív na celom svete. Snaží sa tak získať politický vplyv v regióne aj mimo neho.
Podiel v Credit Suisse
Najväčší veriteľ kráľovstva nedávno oznámil, že preberá 9,9 percentný podiel v Credit Suisse Group, ktorej status jednej z najprestížnejších bánk v Európe bol narušený radom veľkých strát a chaosu v riadení. Dohoda v hodnote 1,5 miliardy dolárov je prvou veľkou medzinárodnou akvizíciou pre Saudskú národnú banku, ktorú z 37 percent vlastní PIF, ktorej predsedom je princ Mohammed Bin Salman.
Jeho vláda odmietla výzvy prezidenta Joea Bidena, aby zvýšil produkciu ropy na udržanie nízkych cien. Namiesto toho držala krok s Ruskom a ďalšími krajinami produkujúcimi ropu.
Saudská Arábia, ktorá ťaží z vysokých cien ropy, sa stále snaží presvedčiť svet, že jej ekonomika má aj iné súčasti, do ktorých sa oplatí investovať. Väčšina z tých, ktorí prišli do Rijádu na konferenciu, sa však snaží nadviazať kontakty a vytiahnuť z kráľovstva peniaze, nie naopak.
Veľká časť diskusií sa točila okolo toho, ako ruská invázia na Ukrajinu zvýšila ceny energií a vykoľajila prechod na zelenú energiu; čínska ekonomika sa spomaľuje a jej trhy sa vypredali a centrálne banky tlačia svet do recesie, aby zabránili inflačnej kríze.
Dokonalá búrka
„Ak chcete definovať dokonalú búrku,“ povedal podpredseda kalifornského penzijného gigantu Pimco John Studzinski, „je to tu“.
Ekonomická produkcia v Saudskej Arábii medzitým vzrástla v druhom štvrťroku o 12,2 percenta, čo je najrýchlejšie za viac ako desať rokov. Nezamestnanosť klesla na 9,7 percenta, zatiaľ čo u saudských žien až na úroveň 19,3 percenta. Tieto čísla sa môžu zdať vysoké podľa vonkajších štandardov, ale pre kráľovstvo sú najnižšie v histórii, pričom zvýšená účasť žien na pracovnej sile je jedným z pilierov programu ekonomickej transformácie.
Oni sú dole, my sme hore
„Veľa trhov po celom svete dnes padá. Saudská Arábia je hore,“ povedal minister financií Mohammed al-Jadaan. „Už roky sme plánovali skutočne dynamický realizačný program a vidíme výsledky.“ Dobré časy sú však stále založené na príjmoch z ropy, ktoré kráľovstvo potrebuje na financovanie svojho prechodu na úplne iný typ ekonomiky.
Saudská Arábia si mohla užiť skok v životnej úrovni, ktorý prinášajú vysoké ceny ropy, „ale namiesto toho sa rozhodla vykonať naliehavú agendu ekonomických reforiem,“ povedal Zainab Kufaishi, šéf pre Blízky východ a Afriku v Invesco Asset Management so sídlom v Dubaji.
Budúcnosť krajiny načrtáva „Vízia 2030“, plán MBS na zníženie závislosti Saudskej Arábie na rope diverzifikáciou a otvorením jej ekonomiky. Priame zahraničné investície sa od oznámenia plánu neustále zvyšovali. Minulý rok dosiahli 19,3 miliardy dolárov, čo je najviac od roku 2010 – ale väčšina z nich pochádzala od štátnej ropnej spoločnosti Saudi Aramco, ktorá predávala časť svojho ropovodu.
To znamená, že najambicióznejšie sny korunného princa, na ktorých stavia budúcnosť krajiny, sa budú musieť pravdepodobne samofinancovať z peňazí z ropy. Neom, futuristické mesto, ktoré chce postaviť v púšti s odhadovanými nákladmi pol bilióna dolárov, získalo od štátu veľké zákazky – ale nie veľa v podobe medzinárodných peňazí, ktoré by ho pomohli postaviť.
Saudskoarabská štedrosť
Najväčšou dohodou na tohtoročnej konferencii bol príklad odchádzajúcej saudskej štedrosti, nie prichádzajúcich prostriedkov. Vláda uviedla, že založí spoločnosti, ktoré budú investovať 24 miliárd dolárov v Bahrajne, Ománe, Jordánsku, Iraku a Sudáne.
Princ Mohammed Bin Salman, ktorý sa do stredy, 26. októbra nezúčastnil konferencie osobne, oznámil plán v elegantnom videu. „Verím, že nová Európa je Blízky východ,“ povedal. Nebolo jasné, čo tým myslel. Okrem honosných medzinárodných hotelov a niekoľkých luxusných reštaurácií ukrytých vo vilách alebo vonku v nákupných centrách návštevníci Rijádu uvidia len málo, čo im pripomína Európu.
Zatiaľ čo sa kráľovstvo za terajšieho vedenia stalo otvorenejším a menej rodovo segregovaným, alkohol a homosexualita sú stále nelegálne, zábavný priemysel je v plienkach a veľká časť spoločenského života v krajine sa stále odohráva súkromne, vo vnútri opevnených komplexov.
To môže byť jeden z dôvodov, prečo má kráľovstvo problémy so svojimi iniciatívami na prilákanie zahraničných talentov. Tiež na to, aby primäli nadnárodné spoločnosti premiestniť svoje regionálne sídla do Rijádu, a vybudovali nové priemyselné odvetvia, ako je napríklad stredovýchodné centrum Dubaj, kde je takmer 90 percent obyvateľov cudzincov a má prevažne západný životný štýl.
Vedúca výskumníčka v Centre globálnej energetickej politiky na Kolumbijskej univerzite Karen Youngová hovorí, že investičný potenciál sa vo všetkých druhoch saudských odvetví zlepšuje. Uvádza príklady od výroby a liečiv až po pohostinstvo a zábavu. Napriek tomu hovorí, že „existuje nesúlad medzi aktivitami PZI a snahou označiť mega projekty ako riešenia na všetko.“