Európsky vesmírny program Copernicus je civilným programom Európskej únie na monitorovanie Zeme a životného prostredia. Menej známa iniciatíva Copernicus Health Hub, ktorú spravuje Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF), má za úlohu skúmať vzťah medzi životným prostredím a ľudským zdravím. Tu je päť spôsobov, ako dokáže vesmírna technológia prispieť k zlepšeniu verejného zdravia:

Monitorovanie UV žiarenia

Nadmerné vystavenie UV žiareniu môže byť obzvlášť škodlivé pre pokožku a oči. Takisto je aj hlavnou príčinou vzniku rakoviny kože. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) preto v tejto súvislosti vytvorila UV index, ktorý je ukazovateľom intenzity slnečného žiarenia a jeho potenciálnych rizík.

Služba monitorovania atmosféry programu Copernicus (CAMS) sleduje a predpovedá tento index na základe hladiny ozónu v stratosfére, oblačnosti a prítomnosti aerosólových častíc v atmosfére. Úroveň UV žiarenia možno predpovedať až na päť dní dopredu.

Varovanie pred zlou kvalitou ovzdušia

Znečistenie ovzdušia je podľa portálu Euronews jedným z hlavných problémov, ktorý ohrozuje verejné zdravie. WHO odhaduje, že ročne spôsobuje sedem miliónov úmrtí. Zlá kvalita ovzdušia súvisí s rakovinou pľúc, ochoreniami srdca, dýchacími problémami, mozgovou príhodou a komplikáciami pri pôrode.

Satelity v kombinácii s meteorologickými modelmi pomáhajú predpovedať kvalitu ovzdušia. Na základe týchto údajov dokážu mobilné aplikácie a webové stránky poskytovať aktuálne informácie o nebezpečnej úrovni znečistenia v rôznych častiach sveta.

Riziko alergií

CAMS monitoruje aj koncentráciu peľu v ovzduší a hodnotí riziká pre alergikov. Služba využíva numerické modelovanie a údaje z pozorovaní na sledovanie úrovní najbežnejších druhov peľu, akými sú jelša, breza, oliva a trávy, s rozlíšením približne 10 kilometrov a poskytuje predpovede až na štyri dni vopred.

Podľa odhadov trpí peľovou alergiou až 40 percent Európanov. Možno ju preto považovať za jednu z najrozšírenejších alergií v regióne. V dôsledku klimatických zmien bude jej výskyt zrejme ďalej rásť.

Tropické choroby prenášané komármi

Komáre spôsobujú viac úmrtí a ochorení než akékoľvek iné zviera na svete. Aj pre Európu sú čoraz väčšou hrozbou. Zmeny teploty a zrážok ovplyvňujú migráciu komárov, a tak Copernicus zbiera údaje o zmenách v životnom prostredí, ktoré by mohli viesť k vytvoreniu vhodných podmienok pre ich život v Európe, čo zvyšuje riziko zavlečenia tropických chorôb.

Nebezpečné vlny horúčav

Extrémne teploty môžu mať vážne zdravotné následky. Dokážu spôsobiť úpaly, viesť k celkovému vyčerpaniu či rozvoju kardiovaskulárnych a respiračných porúch. Vlny horúčav sú čoraz častejšie, dlhšie a intenzívnejšie.

Údaje o teplotných vzorcoch, ktoré Copernicus zhromažďuje, pomáhajú vedcom lepšie pochopiť vývoj tohto problému a umožňujú mestám prispôsobiť infraštruktúru tak, aby lepšie odolávala budúcim klimatickým výzvam.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Klimatická zmena už nebude záchrancom životov. Horúčavy zabijú ďaleko viac ľudí než chlad