Sasko s okamžitou platnosťou ponúka u praktických lekárov vakcínu spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu Covid-19 každému, kto prejaví záujem. Postup Saska sa ale nepáči spolkovému ministerstvu zdravotníctva a ani ostatným spolkovým krajinám. Nemecko kvôli niekoľkým desiatkam prípadov mozgovej žilovej trombózy u mladších očkovaných preparátom AstraZeneca neodporúča túto látku pre mladších než 60 rokov.
„Aby sme naočkovali viac ľudí, je u praktických lekárov s okamžitou účinnosťou pri látke od AstraZenecy zrušené akékoľvek uprednostňovanie," oznámilo saské ministerstvo sociálnych vecí, ktoré má na starosti aj zdravotníctvo a boj s pandémiou.
Dánsko požičia Nemecku 55-tisíc dávok vakcíny od AstraZenecy
Spolkové ministerstvo zdravotníctva má ale výhrady. „Existuje odporúčanie Stálej očkovacej komisie (Stiko), na základe ktorého vznikol očkovací poriadok," uviedlo spolkové ministerstvo. „Tento poriadok síce pripúšťa manévrovací priestor, je ale záväzný," dodalo.
Saskú cestu kritizovali tiež niektoré iné nemecké spolkové krajiny, podľa ktorých oznámenia Drážďan praktickú zmenu neznamená, pretože aj saskí lekári musia dodržiavať očkovací poriadok. Nemecko sa kvôli všeobecnému nedostatku vakcín rozhodlo očkovať podľa priorít. Ako prvý prišli na rad seniori a zdravotníci, postupne ale dostávajú ponuky aj policajti, učitelia či ľudia s chronickými chorobami.
Nemecko bude naďalej dodržiavať odporúčania k vakcíne od AstraZenecy
V prípade AstraZenecy je ale situácia zložitejšia. Táto látka bola kvôli nejasnej účinnosti u seniorov najskôr len pre mladších než 65 rokov, neskôr nemecké úrady vekové obmedzenia zrušili. Stiko ale na konci marca neodporučila kvôli prípadom trombózy aplikovať AstraZenecu mladším než 60 rokov. Nemecká vláda sa rozhodla rešpektovať toto odporúčanie, ktoré ale prístup k AstraZeneca otvára aj mladším, ak imunizáciu prerokujú s lekárom a keď si látku nechajú aplikovať na vlastné nebezpečenstvo.
Prvú dávku AstraZenecy medzitým dostali 65-ročný prezident Frank-Walter Steinmeier, 66-ročná kancelárka Angela Merkelová alebo vicekancelár Olaf Scholz, ktorý má 62 rokov. Nemecko doteraz zaznamenalo 59 prípadov mozgovej žilovej trombózy u ľudí, ktorí sa predtým nechali zaočkovať AstraZenecou.