Šírenie mutácií koronavírusu z Českej republiky je problémom pre celé Nemecko, ktorému zabráni len bariéra v podobe preočkovanej populácie v pohraničí. V rozhovore s televíziou ZDF to vyhlásil saský premiér Michael Kretschmer. Sasko chce preto čo najskôr začať s plošnou vakcináciou v okrese Vogtland, ktorý hraničí s karlovarským krajom a ktorý je v Nemecku jedným z najpostihnutejších.

„Vogtland je región, kde v minulých mesiacoch bola veľmi nízka miera nákazy. Potom sa ale niečo zmenilo, konkrétne prenos z Česka, ktoré je oblasťou s vysokým výskytom mutácií a s incidenciou cez tisícku," povedal Kretschmer. Vogtland podľa Inštitútu Roberta Kocha vykazuje za sedemdňové obdobie cez 227 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov, zatiaľ čo celonemecký priemer je 69,1. V českých regiónoch hraničiacich so Saskom tento sedemdňový výskyt presahuje aj hodnotu tisícky prípadov.

KK42 Ústí nad Labem - Kamióny čakajú v kolónach neďaleko českého mesta Ústí nad Labem 15. februára 2021. Na hraniciach s Nemeckom a Českom sa v pondelok ráno - v prvý pracovný deň, odkedy sa na nemeckej strane obnovili stále hraničné kontroly - tvorili niekoľkokilometrové kolóny. Dlhé čakacie doby sa dotkli hraničného priechodu Breitenau/Krásný Les na diaľnici A17 v smere do saskej metropoly Drážďany. Už počas nedele, keď sa kontroly spustili, bolo na hraniciach Nemecka s ČR a Rakúskom podľa úda
Neprehliadnite

Slovensko, Česko a Rakúsko žiadajú Nemecko o ukončenie hraničných kontrol

„Náš odhad, s ktorým sa stotožňujem, je, že už neuspejeme s existujúcimi pravidlami, ako sú nosenie rúšok, dodržiavanie vzájomného odstupu či testovanie," uviedol saský premiér. „Potrebujeme tam protipožiarnu stenu, ktorá musí byť vytvorená z proočkovaného obyvateľstva, inak hrozí zavlečenie do celého Nemecka," varoval Kretschmer pred rozšírením mutácií. Ako prvý by mal prísť na rad okres Vogtland, kde žije 226-tisíc ľudí. Nárok na očkovanie mimo súčasné prioritné poradovníky by mal ihneď každý človek starší ako 18 rokov.

To, ako je situácia vážna, možno podľa saského premiéra dobre vidieť pri pohľade na mapu, ktorá zaznamenáva rozšírenie infekcie v Nemecku. Tie najpostihnutejšie regióny sú práve v bavorských a saských okresoch hraničiacich s Českom. Nákaza sa tiež rýchlo šíri aj v Durínsku, ktoré susedí s postihnutými bavorskými a saskými pohraničnými okresy. Kretschmer spomenul aj to, že pri hraniciach s Francúzskom nastáva podobná situácia ako na saskobavorskom pomedzí s Českom. „Musíme rýchlo konať," zdôraznil.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas tlačového brífingu k Bezpečnostnej stratégii SR na 23. schôdzi parlamentu v Bratislave vo štvrtok 28. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Korčok požiadal Nemecko o výnimku pre vodičov nákladnej dopravy

Nemecko z epidemických dôvodov obnovilo stále kontroly na hraniciach s Českom, ktoré je od 14. februára považované za oblasť s výskytom mutácií. Za mutačný región označil Berlín aj francúzsky prihraničnej department Moselle, kde ale nemecká polícia stále hraničné kontroly nevykonáva. Na tento nepomer predseda českej Poslaneckej snemovne Radek Vondráček spolu s kolegami zo Slovenska a Rakúska listom upozornili šéfa nemeckého Spolkového snemu Wolfganga Schäubleho. Slovensko s rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko sú takisto na nemeckom zozname oblastí s mutáciami.

Do Nemecka teraz môžu z oblastí s mutáciami cestovať len Nemci, cudzinci žijúci trvalo v Nemecku, nákladní dopravcovia a niektorí pendleri, ktorí majú úradné potvrdenie o dôležitosti svojej profesie. Všetci sa pri vstupe do Nemecka musia preukázať negatívnym testom. Pendler a dopravcovia majú výnimku z dvojtýždňovej karantény, do ktorej ostatní musia nastúpiť.