Richard Sulík vysvetľoval esemesky s Mariánom Kočnerom
Bývalá koaličná strana SaS to má zatiaľ v predvolebnej kampani ťažké. Dlhovú krízu či zásadný odmietavý postoj k eurovalu zatienila Gorila, na ktorej sa profiluje skôr Igor Matovič. A ak na jeseň ešte niektorí komentátori označovali Richarda Sulíka za možného budúceho lídra pravice, teraz to vyzerá skôr tak, že liberáli ledva stačia s dychom. Januárové prieskumy namerali SaS preferencie od 6,4 po 8,3 percenta. V tomto svetle môže byť dokument „Sasanka“ (údajný prepis prepis esemesiek medzi R. Sulíkom a podnikateľom Mariánom Kočnerom) podhodený na internete pre stranu nepríjemný.
Najmä druhá časť materiálu, „analýza“, podľa ktorej mala SaS intrigovať v prospech zvolenia Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora, nevyzerá na prvý pohľad príliš dôveryhodne. A od podrobnosti či prepracovanosti spisu Gorila má Sasanka viac než na míle ďaleko. Lenže R. Sulík nepoprel, že sa s M. Kočnerom poznal a písal si s ním. A tak sa predseda SaS síce môže obhájiť, že nič zlého neurobil, no obrázku kamarátskych kontaktov s človekom "z Gamatexu" sa bude zbavovať už ťažšie.
SaS dnes oslavovala fašiangy v Žiline
Na odvodovú reformu sa už zabudlo
KDH pripravilo pred voľbami plány, ako vyjsť v ústrety živnostníkom. Mala by im zostať možnosť uplatniť si paušálne výdavky 40 percent (prípadne až 60 percent, čo sa v súčasnosti nedá). Kresťanskí demokrati chcú tiež presadiť poskytovanie mikropôžičiek. Okrem toho by však živnostníci mali získať možnosť dobrovoľnej licencie pri platení odvodov a daní. "Ide vlastne o jednorazový paušálny poplatok, ktorým by si daňový poplatník zaplatil odvody a dane," tvrdil podpredseda KDH Ján Hudacký. Súčasná vláda pritom navrhovala paušálne výdavky živnostníkom výrazne okresať. KDH nebolo hlavným iniciátorom tohto nápadu, ani sa mu však príliš nebránilo.
SDKÚ láka na ByroKata
Boj proti byrokracii je lákavá téma. SDKÚ-DS dnes predstavila myšlienku verejného ochrancu proti byrokracii, ktorého strana nazvala ByroKat. Podľa poslanca Ivana Štefanca by jeho úloha bola navrhovať rušenie či zmenu zákonov, ktoré ohrozujú tvorbu pracovných miest. Ďalšou jeho náplňou má byť posudzovať nové návrhy, či nezvyšujú administratívnu záťaž.
Robert Fico proti pravicovej koalícii
Predseda Smeru-SD Robert Fico dnes odkázal, že stredopravé strany vyjednávajú o novej povolebnej koalícii. A to hoci by ich malo byť vo vláde aj päť či šesť. Zopakoval, že on by uprednostnil vládu Smeru-SD len s jednou stranou. Expremiér zároveň požiadal dosluhujúci kabinet Ivety Radičovej, aby neorganizoval pred voľby ďalšie tendre.
Mikuláš Dzurinda o hrách s pravicou
„Myslím, že je to dobrá príležitosť, aby Richard Sulík, ale aj Daniel Lipšic otvorili oči a zistili, že ktosi sa tu s nami hrá tak, aby rozleptával pravicu,“ povedal predseda SDKÚ-DS po tom, čo sa na liberálov z internetu vyrútil dokument Sasanka. R. Sulík dnes naopak M. Dzurindovi a ministrovi financií Ivanovi Miklošovi vytkol, že sú vraj neschopní vyjednávači a na bruselských rokovaniach sa správajú servilne. Minister vnútra zbavil mlčanlivosti bývalých funkcionárov Úradu boja proti korupcii, aby ich vyšetrovatelia mohli vypočuť v kauze Gorila.
SMK naľavo
Zaviesť viacero sadzieb daní z príjmu pre fyzické osoby, znížiť DPH na základné potraviny a naopak zdvihnúť sadzbu za luxus, ale aj zaviesť zdanenie finančných operácií. Zamestnávatelia by mali platiť nižšie odvody za pracovníkov (30 percent). Avšak, odvody by sa platili aj z doteraz nezaťažených príjmov a odstránili by sa stropy vymeriavacích základov. Nie, nie je to program žiadnej z nových ľavicových strán, ale predvolebné plány kedysi stredopravej SMK. Kto by neveril, môže sa o tom presvedčiť podľa požiadavky ustanoviť maďarčinu ako regionálny úradný jazyk. Viac detailov sa dá nájsť tu – v programovom vyhlásení sa nachádzajú všetky tieto vymenované návrhy okrem odvodov z nezaťažených príjmov a zrušení stropov – o tých sa podľa agentúry SITA zmienil podpredseda strany Iván Farkas.
Bez hackerov to pred voľbami nejde
Internetové stránky Smeru-SD a SDKÚ-DS dnes boli neprístupné. Stalo sa tak počas útoku hackerov hlásiacich sa k skupine Anonymous na weby finančnej skupiny Penta v rámci protestu proti kauze Gorila.
Kým tentoraz boli weby znefunkčnené a nedalo sa ne dostať, v minulosti sa internetoví piráti hrali s internetovými stránkami pred voľbami tvorivejšie. Napríklad pred voľbami 2010 niekto na facebookovský profil Roberta Fica v mene tohto politika dopísal, že „to asi vzdá, lebo už na nič nemá nervy“, s jeho Smerom-SD nikto nepôjde do koalície a HZDS sa aj tak nedostane do parlamentu. Vtip nakoniec vyšiel aj ako presná predpoveď.
Pred prezidentskými voľbami zas stránku Ivana Gašparoviča vylepšili názvom funkcie „prezident hlavy štátu“. A na stránke www.radicova.sk vtedajšej prezidentskej kandidátky a dnes premiérky Ivety Radičovej političke vložili do úst výrok: „Každý občan Slovenskej republiky si musí byť vedomý faktu, že prezident je iba bábkou, ktorá nemá žiadne výkonné právomoci." "Otázkou je teda, prečo na tento post kandidujem. (...) Nie zanedbateľným dôvodom je to, že Mikuláš Dzurinda sa nutne potrebuje zbaviť konkurencie pri najbližších straníckych voľbách“.
Protest proti Gorile so stovkami ľudí
Stovky ľudí (podľa organizátorov tritisíc) dnes zaplnili bratislavské Námestie SNP na protest proti kauze Gorila. Medzi rečníkmi nechýbal aktivista Róbert Mihály či novinár Tom Nicholson, v dave sa objavil aktivisti Eduard Chmelár, poslanci Jozef Viskupič (kandidát Obyčajných ľudí), Martin Poliačik (SaS) či Pavol Pavlík (kandidát 99 percent). Ozývali sa rapkáče, sirény, pred prezidentským palácom ľudia hádzali banány. Pred budovou parlamentu zas niektorí demonštranti preliezali plot, kričali "Poďte von" a "Máme toho dosť". Polícia nezasiahla.
Organizátori sa od politických strán dištancovali, Obyčajní ľudia a hnutie 99 percent však demonštráciu slovne podporili. Demonštrujúci žiadali vyšetrenie kauzy Gorila, ale aj posunutie volieb na september.
Matovičovci spojili sily s pirátmi
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti spolu so Slovenskou pirátskou stranou vydali vyhlásenie proti podpísaniu medzinárodnej dohody proti falšovaniu (ACTA). Slovensko sa ku nej ešte nepridalo, ale plánuje tak spraviť. „Sme proti akémukoľvek zasahovaniu do neutrality internetu, proti obmedzovaniu prístupu k informáciám a cenzúre. Sme dôrazne proti ratifikovaniu medzinárodnej dohody ACTA. Jej negatívne účinky zďaleka prevyšujú možný dosah na vyriešenie nelegálneho zdieľania a kopírovania, navyše pod hrozbou neprimeraných represií voči bežným občanom,“ napísal poslanec Jozef Viskupič, kandidát Obyčajných ľudí.
Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.
Foto - SITA / Lukáš Macek, SITA / Jozef Jakubčo
Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger